Jaka średnia jest potrzebna do paska na świadectwie? Zachowanie też się liczy

Jaka średnia jest potrzebna do paska na świadectwie? Zachowanie też się liczy Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Świadectwo z paskiem - co zrobić, by je mieć? Nie jest to wcale taka prosta sprawa - trzeba się bardzo starać przez cały rok szkolny, żeby uzyskać odpowiednie wyniki. Podpowiadamy, jakie oceny muszą się znaleźć na świadectwie, abyśmy mogli zdać do następnej klasy z wyróżnieniem.

Świadectwo z paskiem - jak je zdobyć? Jest to marzenie wszystkich dzieci, które pragną, aby ich starania i wysiłki w szkole zostały docenione przez nauczycieli. Jakie osiągnięcia naukowe musimy mieć, żeby otrzymać promocję z wyróżnieniem do następnej klasy? Nie jest to proste, ale przeczytawszy cały nasz artykuł, dowiecie się, jak to zrobić. Rozwiejemy też niektóre mity dotyczące tego wyróżnienia.

Świadectwo z paskiem

Świadectwo szkolne jest bardzo ważnym dokumentem. To właśnie ono poświadcza wyniki naszej całorocznej pracy w szkole, wraz z nim otrzymujemy promocję do dalszych etapów nauki, ewentualnie zaświadczenie ukończenia edukacji na danym szczeblu. Na świadectwie znajduje się spis przedmiotów, które w danym roku zaliczył uczeń, wraz z ocenami uzyskanymi z tych zajęć. Poza tym na dokumencie znajdziemy informację o danych osobowych ucznia, o tym, którą klasę skończył i promocję, do której klasy otrzymał, a także jego lub jej ocenę z zachowania - bardzo ważny element ogólnej oceny ucznia.

Kiedy spojrzymy na nasze świadectwa szkolne sprzed lat, może nas zdziwić fakt, iż nie wszystkie są w tym samym kolorze. Nie jest to zabieg przypadkowy - kolory mają za zadanie ułatwienie identyfikacji szkoły, która wydała dokument. Gilosze - czyli oficjalne arkusze, na których wypisuje się świadectwa - mogą mieć 7 kolorów. Oto one, wraz z tym, co oznaczają:

 • niebieski – świadectwa promocyjne i ukończenia szkoły podstawowej
 • pomarańczowy – świadectwa promocyjne i ukończenia gimnazjum
 • żółty – świadectwa promocyjne i ukończenia branżowej szkoły I stopnia
 • fioletowy – świadectwa promocyjne i ukończenia branżowej szkoły II stopnia
 • różowy – świadectwa promocyjne i ukończenia liceum ogólnokształcącego, liceum profilowanego (zniesionego) oraz technikum
 • brązowy – świadectwa promocyjne i ukończenia szkoły policealnej
 • zielony – świadectwa promocyjne i ukończenia szkół artystycznych (m.in. szkoły muzycznej)

Poza różnymi kolorami na świadectwach możemy nieraz zobaczyć także biało-czerwony pasek, który zawsze będzie połączony z informacją o tym, że jest to świadectwo uzyskane z wyróżnieniem. To właśnie świadectwo z tzw. paskiem, które oznacza szczególnie dobre osiągnięcia w nauce ucznia. Aby uzyskać takie wyróżnienie, trzeba naprawdę się napracować i przez cały rok dostawać bardzo dobre oceny. 

Świadectwo z czerwonym paskiem - jaka średnia na świadectwo z paskiem?

Świadectwo z paskiem jest marzeniem uczniów, ale co właściwie trzeba zrobić, aby taki dokument uzyskać? W eterze krąży wiele sprzecznych informacji na temat wymogów dotyczących promocji z wyróżnieniem. Wyjaśniamy, jak dokładnie wyglądają procedury przyznawania świadectw z czerwonym paskiem.

Wiele razy mogliśmy usłyszeć, że nie można dostać świadectwa z wyróżnieniem, jeżeli nawet jedna z naszych ocen na koniec roku jest niższa niż czwórka - czyli ocena dobra. Wiele osób martwi ten wymóg - przecież możemy być asami ze wszystkich przedmiotów poza jednym, z którym akurat mamy duże problemy. Jest jednak dobra wiadomość - ta informacja to mit. Jest tylko jedna ocena, która musi przekroczyć określony próg, abyśmy mogli otrzymać świadectwo z wyróżnieniem - jest to ocena z zachowania. Tutaj musimy otrzymać stopień wzorowy lub bardzo dobry - żaden inny nie dam nam możliwości otrzymania promocji z czerwonym paskiem. 

Oczywiście drugim, najbardziej znanym wymogiem, jest określona średnia ocen. Wiele osób jest przekonanych, że różni się ona w zależności od stopnia nauki, jednak to także nie jest prawda. Wszędzie - zarówno w liceum, podstawówce, jak i znikającym gimnazjum - wymagana minimalna średnia ocen jest taka sama. Wynosi ona oczywiście 4,75. Jeśli więc uda nam się otrzymać oceny, które dają taką średnią arytmetyczną, do tego mamy przynajmniej ocenę bardzo dobrą na świadectwie, możemy liczyć na biało-czerwony pasek na naszym świadectwie i, bardzo często, odbiór świadectwa od dyrekcji szkoły na oficjalnym apelu na zakończenie roku szkolnego. Później będziemy mogli już udawać się na wakacje - mamy na nie kilka pomysłów TUTAJ.

KONIECZNIE ZOBACZ TAKŻE:

 1. Dlaczego ktoś im to zrobił? Niektóre imiona dzieci gwiazd są naprawdę dziwne
 2. Czym dojedziemy nad morze? Pociąg Słoneczny rusza już niebawem
 3. Czy można złożyć reklamację bez paragonu? Prawo na to pozwala
 4. Kiedy otwarcie Bulwarów Wiślanych w Warszawie? Dopiero co zalewała je woda
 5. Piorunujące efekty diety kapuścianej? Fakty, mity, przepisy
Następny artykuł
0 Skomentuj

Który Mikołaj Krawczyk cię urzekł?

Komentarze 0

Ocena artykułu