Ponad 2000 złotych "na głowę" dla milionów Polaków. Wielu nie zdaje sobie sprawy, że należą się im pieniądze

Ponad 2000 złotych "na głowę" dla milionów Polaków. Wielu nie zdaje sobie sprawy, że należą się im pieniądze Źródło: pixabay/_Alicja_

Świadczenie postojowe to pomoc ze strony państwa osobom, które w związku z pandemią koronawirusa i przestoju nie mogły pracować. Wysokość świadczenia jest zależna od tego, na jakich warunkach pracuje. Należy też spełnić kilka dodatkowych warunków.

Świadczenie postojowe ma zrekompensować pracownikom brak zarobku spowodowany przestojem w firmie, w której pracują. Epidemia COVID-19 unieruchomiła na ostatnie miesiące wiele gałęzi gospodarki. Rząd stworzył więc możliwość uzyskania świadczenia, które przynajmniej częściowo pokryje tymczasową utratę zarobków. Wysokość świadczenia uzależniona jest od tego czy prowadzona jest własna działalność gospodarcza, czy pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy cywilnoprawnej. Należy też spełnić szereg innych warunków. 

Świadczenie postojowe - komu przysługuje pomoc?

Po porozumieniu ze związkami zawodowymi pracodawca może objąć pracowników przestojem. Maksymalne obniżenie wynagrodzenia to 50%, jednak nie może być to kwota mniejsza niż obecne minimalne wynagrodzenie za pracę, uwzględniając wymiar jej czasu. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Świadczenie postojowe przysługuje osobom, które prowadzą własną działalność gospodarczą, również tym samozatrudnionym czyli prowadzącym firmę jednoosobową. Kolejną grupą, która może ubiegać się o świadczenie są osoby pracujące na podstawie umowy cywilnoprawnej. Będą to więc umowy o dzieło, agencyjne, umowy zlecenia oraz inne umowy o świadczenie usług, do których stosowane są przepisy dotyczące zlecenia zgodnie z Kodeksem cywilnym. 

Dzisiaj grzeje: 1. Rząd znosi kolejne ograniczenia, Polacy bardzo czekali na tę wiadomość. Padła konkretna data

2. Polacy masowo dostają identycznego SMS-a. Musisz uważać, trzeba go natychmiast usunąć

Pracownik, który chce wystąpić o świadczenie postojowe, może zrobić to na kilka sposobów. Wniosek można wysłać drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem poczty oraz osobiście w jednej z placówek ZUS. Osoby zatrudnione na umowę cywilnoprawną powinny złożyć wniosek za pośrednictwem zleceniodawcy luz osoby, która zleciła pracę. Zleceniodawca musi otrzymać od takiego pracownika oświadczenie, że nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu oraz o kwocie przychodu z innych umów. Ważne, żeby pamiętać, że do wniosku należy dołączyć kopię umowy cywilnoprawnej. Wszystkie formularze znajdują się na stronie zus.pl

Najlepsze newsy dnia:

  1. Odwodnienie może być bardzo niebezpieczne. Warto znać jego objawy
  2. Borussia Dortmund - Bayern Monachium. Znamy zwycięzcę niemieckiego klasyku, co za mecz
  3. Masz za wysokie ciśnienie? Jedna szklanka konkretnego soku może zdziałać cuda
  4. Agata Duda w końcu zabrała głos. Kobiety nigdy nie zapomną jej słów o płci
  5. Ewa Szykulska długo ukrywała prawdę o swoim małżeństwie. Dopiero po latach wszystko wyznała
  6. Po ile u was kosztują truskawki? Ceny szybko się zmieniają, mamy dobre wieści

źródło: SuperExpress

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News