Naciski wywierane na słabsze kraje ze strony potężniejszych państw nie są niczym nowym w świecie polityki. Jest to element dyplomacji, który zakrawa na ograniczanie suwerenności danego państwa i wcale nie sprzyja wzmacnianiu stosunków. Warto więc zapytać, dlaczego USA mieszało się w Polskie sprawy?

Tą nieznaną dotąd wieść przekazał nie kto inny, a Jarosław Kaczyński. Jedna z najpotężniejszych osób w państwie polskim przyznała, że USA wywierało w przeszłości naciski na Polskę. Co gorsza, jak przyznał lider PiS, USA interesowało się sferami, które wcale nie powinny Waszyngtonu obchodzić.

Kaczyński mówił o tym na spotkaniu z przedstawicielami struktur PiS na Górnym Śląsku. Informację o naciskach przekazał w odpowiedzi na pytanie czy nie boi się pogorszenia stosunków z USA po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa.

 – Cieszę się, że jest w najwyższym stopniu prawdopodobne, że ustaną te niebywałe po prostu ingerencje w wewnętrzne sprawy polskie, które miały miejsce, których sam można powiedzieć byłem w jakiejś mierze i świadkiem i może to jest złe słowo, ale go użyję: ofiarą, bo na mnie naciskano tutaj bardzo i to w sprawach, które nie powinny rządu amerykańskiego w najmniejszym stopniu interesować – oświadczył Kaczyński.

Warto więc zapytać, czego szukała w Polsce administracja Baracka Obamy i czy tylko jego ludzie, czy też wcześniejszych prezydentów, próbowali wywrzeć naciski na Polskę? Kaczyński nie mówił więcej na ten temat. Zaznaczył tylko, że ma już kontakty z otoczeniem 45. prezydenta USA i nie spodziewa się pogorszenia stosunków na linii Warszawa-Waszyngton.

Zobacz również

pt

Zobacz również