Superwulkan eksploduje znacznie wcześniej niż sądzono! Cały kontynent spotka zagłada

Superwulkan eksploduje znacznie wcześniej niż sądzono! Cały kontynent spotka zagłada Źródło:

Badacze od dawna ostrzegali przed erupcją superwulkanu Yellowstone, która nie miała nastąpić w najbliższym czasie. Pomimo to analitycy z Uniwersytetu Stanowego Arizona są zdania, że wybuch może nastąpić znacznie wcześniej. Niestety jak podaje nationalgeographic.com, ludzkości nie udałoby się przetrwać takiej katastrofy.

Superwulkan swoją niszczycielską siłę ostatnim razem pokazał 630 tys. lat temu. Po przeanalizowaniu skamieniałego popiołu z poprzednich erupcji przez badaczki Hannah Shamloo i Christy Till okazało się że przed każdą z nich zachodzą ściśle określone procesy a te nie trwają wieki a jedynie dekady.

Zbyt szybki koniec?

Nie tak dawno temu odkryto, że w Yellowstone znajduje się dwukrotnie więcej magmy niż przypuszczano. Jeśli wybuch okazałby się realny, wówczas atmosfera zostałaby skażona potężnymi ilościami materiału piroklastycznego a pył pokryłby całą planetę i nastąpiłaby zima wulkaniczna. Ludzkość miałaby nikłe szanse na przetrwanie.  - To zaskakujące jak niewiele czasu potrzeba, by w wulkanie zaszły reakcje powodujące katastrofę. Na razie jest cichy i spokojny, ale może się to nagle zmienić - powiedziała Hannah Shamloo (nationalgeographic.com). Niestety wciąż nie wiadomo dokładnie kiedy nastąpi erupcja. Już teraz naukowcy chcą opóźnić erupcję. NASA ma ryzykowny plan na ochłodzenie magmy poprzez wykonanie odwiertu o długości 10 kilometrów i wpompowanie wody o dużym ciśnieniu, jednak wybuch mógłby zostać wywołany o wiele wcześniej.
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News