Najbliższa sobota to dzień żałoby narodowej. Wiemy, co ze studniówkami

Najbliższa sobota to dzień żałoby narodowej. Wiemy, co ze studniówkami

Studniówka 2019 to najważniejsze wydarzenie w życiu tegorocznych maturzystów. Długo wyczekiwane imprezy organizowane są właśnie na początku roku, wiele z nich w ten weekend. Najbliższa sobota to jednak dzień żałoby narodowej. Wiemy co ze studniówkami.

Zgodnie z tradycją styczeń to miesiąc balów organizowanych z okazji rychłego końca nauki w liceum i zbliżającej się matury, czyli egzaminu dojrzałości, który zdeterminuje przyszłość milionów licealistów. Studniówka 2019 dla wielu z nich zostanie jednak przełożona. Wszystko z powodu żałoby narodowej, która decyzją Prezydenta RP wyznaczona została na dzień pogrzebu Pawła Adamowicza, czyli tę sobotę. Decyzja głowy państwa wprowadziła niemałe zamieszanie w polskich liceach, które desperacko próbują się dodzwonić do Ministerstwa Edukacji Narodowej, by dowiedzieć się, czy zaplanowana wiele miesięcy temu impreza może się odbyć.

MEN zabrało głos w rozmowie z portalem Money.pl. Jak przekazała rzeczniczka resortu, sprawa organizacji studniówek pozostaje w gestii szkół, rodziców i nauczycieli, ponieważ imprezy te są komercyjne i traktowane są jak każde inne prywatne przyjęcie.

Studniówka 2019 może zostać odwołana, ale nie musi

Żałoba narodowa, która będzie obowiązywała między godziną 17:00 w piątek a 19:00 w sobotę, wprowadziła spory zamęt w planach wielu licealistów i ich rodziców. Pani Ania, matka uczennicy warszawskiego liceum opowiedziała o tym w rozmowie z Money.pl. - Kwiaciarnia zapłacona, hotel opłacony, dziewczyny już fryzjerów pozamawiały, a my nie wiemy co mamy robić. Wiadomo, że też chcemy uczcić w jakiś sposób [śmierć prezydenta Adamowicza – przyp. red.]. Jednak odwołanie czegoś, co szykowaliśmy tak długi czas, to jednak najgorsze z możliwych rozwiązań - powiedziała. DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ I FILMEM Jak się okazuje jednak, przekładanie imprez nie jest obowiązkowe. Zmiana daty imprezy z 19 stycznia na inny dzień to decyzja tylko i wyłącznie jej organizatorów, czyli maturzystów, ich rodziców, nauczycieli i osób wynajmujących salę i dostarczających pożywienie oraz napoje.

Stanowisko MEN ws. studniówek

Anna Ostrowska, rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej wyjaśniła w rozmowie z dziennikarzami, jak wygląda sprawa studniówek, których termin ustalono na 19 stycznia. - Organizator, czyli sami rodzice, powinni podjąć decyzję. Studniówki są wydarzeniami zamkniętymi, często komercyjnymi, organizowanymi poza szkołą. Pytanie do rodziców, jak je rozumieć. Być może odwoływanie nie jest konieczne. Rozwiązaniem może być na przykład uczczenie minutą ciszy prezydenta Adamowicza, zmienienie repertuaru na spokojniejszy lub w ogóle zrezygnowanie z muzyki. Jednak ta kwestia leży po stronie rodziców, ministerstwo tu niczego nie może narzuca - czytamy. ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:
  1. Biedronka wyszła zwycięsko ze starcia z Prawem i Sprawiedliwością. Jarosław Kaczyński musi zagryźć zęby
  2. Beata Szydło w cieniu kolejnego skandalu! Wyborcy są oburzeni
  3. Prokuratura właśnie podała, jak naprawdę zginął Paweł Adamowicz
  4. Edytę i Czarka Pazurów dzieli 26 lat! Kim jest żona słynnego aktora?
  5. Ilona Felicjańska oskarża byłego męża o swoje uzależnienie! „Przemoc psychiczna i…”
źródło: money.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News