Przy synagodze w centrum Kopenhagi doszło w nocy z soboty na niedzielę do strzelaniny. 55-letni mężczyzna został trafiony w głowę i zmarł w szpitalu. To już druga strzelanina w stolicy Dani w ostatnich godzinach.

Wciąż nie znamy dokładnych okoliczności incydentu, aczkolwiek podejrzewa się, że przyczyną ataku mogły być motywy religijne muzułmanina.

Podczas ostrzału zginęła jedna osoba, a trzy osoby przed świątynią zostały ranne, w tym dwóch policjantów. Sprawca, najprawdopodobniej islamski fundamentalista, zbiegł z miejsca zdarzenia.

Funkcjonariusze policji zablokowali okolice pobliskiego dworca, a centrum miasta jest przeszukiwane z pomocą śmigłowców.

Najpewniej atak na synagogę miał związek ze strzelaniną, która miała miejsce na zewnątrz kawiarni,, w której odbywała się debata organizowane przez szwedzkiego rysownika. Lars Vilks znany jest w środowiskach muzułmańskich przede wszystkim z karykatur Mahometa. Najgłośniejsza z nich przedstawiała psa z głową Mahometa.

Poszukiwany jest „mężczyzna w wieku 25-30 lat, wzrostu około 185 cm, o sportowej sylwetce i urodzie arabskiej (…) z prostymi włosami” – informuje komunikat policji.

 

źródło: wp.pl

fot. PAP/EPA / Brigitta Gyldenfeldt

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.