Streaming – co to jest oraz jak z niego korzystać?

Streaming – co to jest oraz jak z niego korzystać? Źródło: fot. materiały partnerskie

W ostatnim czasie często słyszymy pojęcia streaming lub transmisja strumieniowa. W rzeczywistości niewiele osób jednak zastanawia się, na czym to tak naprawdę polega. Programy telewizyjne lub radiowe nie są już dostępne wyłącznie za pośrednictwem telewizora i radia. Streaming oznacza strumień danych multimedialnych audio i wideo, które zostają automatycznie podzielone na mniejsze fragmenty i przesyłane ze źródła przez sieć w czasie rzeczywistym. Treści audio lub wideo są wysyłane do serwera jako pliki, a transmisja danych pozwala użytkownikowi przeglądać je na żywo lub z opóźnieniem.

Wystarczy połączyć się z Internetem i nie jest konieczne pobieranie całych plików na komputer, aby je wyświetlić, co nie tylko przekłada się na szybszy dostęp do treści, ale również nie zajmuje pamięci na dysku urządzenia. Przesyłane dane są widoczne w sieci kilka sekund po rozpoczęciu transmisji, w wyniku opóźnienia spowodowanego mikroprzerwami w sieci, ale nie wpływa to na jakość całego przekazu.

Streaming na żywo

W przypadku streamingu na żywo, przesyłane dane są kompresowane, aby zmniejszyć obciążenie serwera, co pociąga za sobą niewielkie opóźnienie w odbiorze, które może wynosić od około 2 do 10 sekund. Transmisja na żywo to usługa dostępna nie tylko dla krajowego radia i telewizji, ale może być również używana przez indywidualnego użytkownika transmitującego wydarzenia prywatne, na przykład poprzez Facebook lub Instagram. Użytkownicy oglądający transmisję na żywo mogą na bieżąco komentować dane wydarzenie i wchodzić w interakcje z nadawcą.

Do przesyłania strumieniowego filmów na komputer można również specjalnie skonfigurować przeglądarkę Firefox i używać rozszerzeń do wyświetlania prezentacji, reklam i  innych materiałów multimedialnych w dowolnym miejscu, wystarczy posiadać połączenie z Internetem. Na przykład dodatek TV-FOX oferuje dostęp do transmisji strumieniowej do ponad 2500 kanałów telewizyjnych uporządkowanych według kraju i kategorii, a dodatek Adobe Flash pozwala stronom takim jak YouTube i Vimeo na przesyłanie strumieniowe treści bezpośrednio do okna przeglądarki. 

Przykładem streamingu na żywo biijącego rekordy w sektorze sportowym może być DAZN Polska, czyli internetowa platforma, która umożliwia użytkownikom oglądanie wielu wydarzeń sportowych o każdej porze dnia na komputerze, smartfonie, tablecie lub konsoli do gier wideo. Aby wyświetlić zawartość, należy jednek mieć połączenie szerokopasmowe, ponieważ przesyłanie strumieniowe odbywa się w wysokiej rozdzielczości, a mało wydajna sieć może nie być wystarczająca. Aplikacja oferuje dostęp do największych rozgrywek lig europejskich i światowych piłki nożnej ważniejsze rozgrywki koszykówki, futbolu amerykańskiego, tenisa, baseballa, hokeja na lodzie, czy sportów walki.

Streaming na żądanie

Drugi typ streamingu to streaming na żądanie. Za pośrednictwem usługi przesyłania strumieniowego na żądanie przesyłać można pliki audio i wideo bezpośrednio na serwer w trybie skompresowanym i udostępniać je użytkownikom przez określony okres. Dzięki temu systemowi można stworzyć na przykład bazę filmów, tak jak w przypadku Netflixa czy CDA. Filmy te mogą być dostępne dla każdego lub chronione hasłem. 

Od momentu żądania do odtworzenia upływa kilka sekund, zwane buforowaniem, w których następuje całkowite przesłanie plików, aby uniknąć ryzyka spowolnienia lub przerwania z powodu problemów z połączeniem. Dodatkowo, Netflix opracował technologiczny model, budując własną sieć CDN, system serwerów, zwaną Netflix Open Connect: bardzo rozproszoną platformą serwerową, która oferuje milionom subskrybentów najlepszą możliwą jakość oglądania, ograniczając skutki problemów z połączeniem internetowym.

Streaming a bezpieczeństwo

Streaming bije rekordy popularności. W końcu jedyne, o co musi zatroszczyć się odbiorca przesyłania strumieniowego, to odpowiednie połączenie internetowe. Należy jednak zachować rozwagę, gdyż portale streamingowe często proszą o podanie danych prywatnych, jak na przykład numery kont bankowych. Co więcej, w przypadku transmisji na żywo możliwość ocenzurowania lub usuwania filmów jest prawie niemożliwa, a trudno jest ustalić, kto je ogląda i uniemożliwić na przykład młodzieży dostęp do nieodpowiednich treści. Warto uważać również na ryzyko przypadkowego ujawnienia lokalizacji jeśli nie jest to zamierzone oraz ujawniania zbyt dużej ilości informacji. Nawet tworzenie wideo na żywo we własnej sypialni może dawać niepożądanym osobom wskazówki dotyczące tożsamości lub innych danych osobowych.

Kiedy łączymy się z publiczną siecią Wi-Fi, nie wiemy, kto jest jej administratorem ani jakich używa środków bezpieczeństwa, aby zapobiegać złośliwym działaniom cyberprzestępców, dlatego korzystanie z sieci publicznej wiąże się z zagrożeniem kradzieży danych lub zainfekowania naszego urządzenia przez wirusy.

 Jak powiedział wiceprezes ExpressVPN Harold Li, „niezabezpieczone sieci Wi-Fi nadal stanowią poważne zagrożenie bezpieczeństwa dla użytkowników Internetu. Prawie wszyscy korzystają z publicznych sieci Wi-Fi - na przykład w kawiarniach, hotelach i na lotniskach - ale niewiele osób podejmuje konieczne środki bezpieczeństwa”. Dlatego też warto podjąć dodatkowe kroki by chronić urządzenia mobilne zarówno podczas nadawania, jak i odbierania treści – takie jak sprawienie, aby sieć bezprzewodowa była niewidoczna poprzez dezaktywację SSID, instalację antywirusa lub zmianę domyślnych haseł.

Przyszłość streamingu

Za kierunek rozwoju streamingu uważa się sektor gier wideo. Sony Interactive Entertainment uruchomiło już PlayStation Now (PS Now), czyli usługę subskrypcji gier w chmurze, która pozwala użytkownikom właśnie na strumieniowe przesyłanie gier. Dzięki postępowi technologicznemu nowsze laptopy do gier są przystosowane do przesyłania strumieniowego gier online dzięki wykorzystaniu nowych kart graficznych i lepszej jakości połączeń.

Domowe konsole do gier, takie jak PlayStation 4 i Xbox One, zawierają wbudowane przesyłanie strumieniowe i opcjonalną integrację z kamerą. Użytkownicy rejestrują się w celu utworzenia bezpłatnych kont za pomocą usługi, która pozwala im na interakcję ze sobą i obserwowanie określonych osób. Profesjonalni gracze często łączą grę z zabawnymi komentarzami, dzięki czemu rośnie ich rozpoznawalność w środowisku.

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News