Strażacy
Pixabay.com AndrzejRembowski
Monika Majko - 11 Grudnia 2020

Strażacy codziennie ratują życie i dobytek Polaków. Okażmy im szacunek

Strażacy zajmują się nie tylko walką z pożarami, ale również innymi zagrożeniami zdrowia i życia ludzkiego. Ich ciężka praca powinna zostać doceniona, wiele ludzi zawdzięcza im życie.

Strażacy swoje międzynarodowe święto obchodzą 4 maja, lecz ich ciężką i ryzykowną prace powinniśmy doceniać codziennie. Straż pożarna zajmuje się przede wszystkim prewencją i walką z pożarami, ale to nie jedyny obszar działalności tej formacji.

Członkowie straży pożarnej prowadzą działania w zakresie ratownictwa biologicznego, chemicznego, medycznego, poszukiwawczego, wodnego, wysokościowego, radiologicznego i technicznego. Pomagają społeczeństwu m.in. w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych oraz katastrof.

W Polsce straż pożarna dzieli się głównie na dwie grupy, czyli zawodowe formacje Państwowej Straży Pożarnej (PSP) oraz jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP). W każdym mieście na prawach powiatu lub powiecie znajduje się jedna lub kilka Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych (JRG). Strażacy PSP pełnią w nich codziennie całodobowe dyżury i pozostają w gotowości do natychmiastowego wyjazdu.

Jednostki OSP, udzielają wsparcia w ludziach i sprzęcie strażakom PSP, jeśli zajdzie taka potrzeba. Strażacy PSP używają hełmów koloru czerwonego, a strażacy OSP używają zwykle hełmów koloru białego.

Nie żyje słynna prezenterka telewizyjna. Została zastrzelona w drodze do pracyNie żyje słynna prezenterka telewizyjna. Została zastrzelona w drodze do pracyCzytaj dalej

Patronem straży pożarnej jest św. Florian, a Międzynarodowy Dzień Strażaka obchodzony jest od 1999 roku. Za ich trud i codzienne bohaterstwo należą im się słowa uznania i podziękowań.

Zobacz także w naszych serwisach:

Na operacje plastyczne wydali majątek, Na operacje plastyczne wydali majątek, "tak wygląda idealna żona". Wyjątkowo kontrowersyjne zdjęciaCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News