Naukowcy i ekolodzy biją na alarm. Ostatnie, udostępnione przez NASA nagranie zwiastuje potworny kataklizm. Co więcej, tym razem nie chodzi o kolejny huragan. Mamy do czynienia z czymś zupełnie nowym: ogromna góra lodowa oderwała się od Lodowca Szelfowego Larsena, przylegającego do Półwyspu Antarktycznego.

Zdjęcia udostępnione przez NASA przerażają. Widać na nich przemieszczającą się, ogromną górę lodową. Jej powierzchnia wynosi aż 6 tysięcy kilometrów kwadratowych. Oznacza to, że jest niemal 4 razy większa od Londynu. Waży około jeden trylion ton.

Naukowcy ostrzegają, że lodowiec wpłynie do morza Weddella. Zmierza prosto na słynny Larsen C, który zaczął pękać na początku tego wieku. Wówczas straty byłyby nieocenione. Podobnie jak w przypadku Larsena B, który w 2002 roku doświadczył dramatycznych zniszczeń.

Szczelina w Larsenie C systematycznie powiększa się. Od 2011 roku do stycznia 2017 roku jej długość wzrosła z 80 do 160 kilometrów. 12 lipca doszło do oddzielenia się wspomnianej góry lodowej.

źródło: Wprost

20 oznak, że III wojna światowa właśnie się zaczęła

...

Zobacz również