Kolejny strajk w ciągu kilku dni. Po nauczycielach i rolnikach - przyszedł czas na taksówkarzy

Kolejny strajk w ciągu kilku dni. Po nauczycielach i rolnikach - przyszedł czas na taksówkarzy Źródło: youtube.com/Onet News

Strajk taksówkarzy wszedł już do codzienności życia w stolicy Polski. Co jakiś czas na ulice Warszawy wyjeżdżają setki taksówek, których kierowcy domagają się zmian prawnych i lepszego traktowania. Czego dokładnie żądają taksówkarze i dlaczego strajkują?

Strajk taksówkarzy w 2019 roku znowu zatrzymał Warszawę. Zbiegł się on w czasie ze strajkami nauczycieli i rolników i spowodował komunikacyjny paraliż miasta. Przyglądamy się temu, jakie postulaty mają taksówkarze, czego się domagają i jakie mają plany na dalsze kroki. Czy niedługo Warszawa znowu stanie?

Jak wyglądał strajk taksówkarzy?

Protest taksówkarzy został zapowiedziany na 8 kwietnia 2019. Zbiegł się on w czasie z rozpoczęciem ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Protest odbywał się pod hasłem "Stop Nielegalnym Przewozom". Taksówkarze wyszli na ulice i przez kilka godzin blokowali główne arterie miasta. Strajk rozpoczął się o 10:00 przed Kancelarią Premiera. Następnie protestujący udali się na plac Trzech Krzyży pod Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, aby później wrócić pod Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, gdzie zakończył się około godziny 17:00. Przez ten czas wiele ulic było zablokowanych i nastąpiły poważne utrudnienia w ruchu w mieście.

Strajk taksówkarzy - dlaczego taksówkarze protestują?

O co walczą taksówkarze? Od pewnego czasu ulice stolicy Polski często są blokowane przez nieusatysfakcjonowanych kierowców taksówek. Czego domagają się przewoźnicy? Od czasu wejście usługi Uber do Polski, taksówkarze są bardzo przeciwni idei tej aplikacji i sposobom jej działania. Utrzymują oni, że nie spełnia ona standardów, których wymaga się od zarejestrowanych przewoźników. Ponadto uważają oni Ubera i podobne usługi, takie jak Bolt, za niesprawiedliwą konkurencję, gdyż od kierowców tych firm nie są wymagane takie same licencje i egzaminy jak od kierowców taksówek. Dlatego domagali się oni wprowadzenia takich samych standardów dla kierowców prywatnych firm, jakie obowiązują dla taksówkarzy, Ponadto, do czasu wprowadzenia tych zmian, żądali zablokowania działania ich aplikacji na terenie całego kraju.

Ile zarabiają taksówkarze?

Ważną kwestią było też to, ile zarabiają taksówkarze. Skarżyli się oni, że od czasu wejścia na polski rynek prywatnych przewoźników i rozpoczęcia tego, co nazywają "nieuczciwą konkurencją", muszą oni pracować przynajmniej 15 godzin dziennie, aby zarabiać tyle, ile wcześniej zarabiali w 8 godzin.

Ile rzeczywiście wynoszą średnie zarobki taksówkarzy? Aby obliczyć tę kwotę trzeba wziąć pod uwagę duże składki i opłaty, które musi pokrywać każdy taksówkarz. Składki do korporacji w których pracują taksówkarze różnią się w zależności od miasta, ale średnio wynoszą one około 700 zł. Do opłat należy też wliczyć wyjeżdżoną benzynę i składki na ZUS. Zarobki są też uzależnione od tego, ile godzin taksówkarz zdecyduje się przepracować w ciągu dnia. Biorąc to wszystko pod uwagę, średnie zarobki kierowcy taksówki po odliczeniu opłat wynoszą około 2500-3500zł.

Protest taksówkarzy - jaki był efekt?

Po serii obietnic ze strony rządu strajk taksówkarzy został 8 kwietnia zawieszony na trzy tygodnie. Co spowodowało, że przewoźnicy zdecydowali się zawiesić protest? Po pierwsze, rząd zapowiedział wprowadzenie nowych zasad dla prywatnych przewoźników, takich jak obowiązek znakowania samochodów i obowiązki licencyjne. Na kierowców mają być też nałożone nowe wymagania, między innymi niekaralność i znajomość topografii miasta. Nie wszystkich to jednak zadowoliło i wśród protestujących pojawiły się głosy sprzeciwu dla tego porozumienia. Skomentował to wiceprzewodniczący "Taksówkarza Warszawskiego" Artur Wnorowski:

- Nic więcej nie udałoby się ugrać. Ustawa poszła już do czytania i w tym momencie zmienić coś mogą tylko podkomisje, które będą się nią zajmowały. Niektórzy liczyli chyba na to, że ktoś ma czarodziejski guzik, zrobi „klik” i nagle czegoś nie będzie. To tak nie działa. - powiedział w rozmowie z gazeta.pl

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL:

  1. Kiedy jest Dzień Lotnictwa Wojskowego? Piloci wojskowi też mają swoje święto!
  2. Kto może dostać urlop dla poratowania zdrowia? W jakim przypadku?
  3. Zamach na Jana Pawła II wciąż jest okryty tajemnicą. Dlaczego strzelali do papieża?
  4. Kiedy jest Triduum Paschalne 2019? Te dni już niebawem
  5. Mycie samochodu na wiosnę? Większość z nas robi to źle
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News