Czy nauczyciele powinni strajkować w trakcie egzaminów? Wyniki sondażu dają do myślenia

Czy nauczyciele powinni strajkować w trakcie egzaminów? Wyniki sondażu dają do myślenia Źródło: Screenshot z youtube.com/Telewizja Republika

Strajk nauczycieli odbędzie się już 8 kwietnia. Polacy są wyraźnie podzieleni w kwestii tego, czy faktycznie powinno dojść do protestów, w których udział wezmą szkoły z całego kraju. IBRiS postanowił w tej sprawie przygotować raport, którego wyniki zadziwiły media.

Strajk nauczycieli, który rozpocznie się już niebawem, nie ma zbyt wielu zwolenników. Okazuje się, że poza nauczycielami wielu ludzi jest bardzo niezadowolonych z terminu, w jaki przypadają ogólnopolskie protesty. Jak przedstawiają się oficjalne statystyki przygotowane przez IBRiS?

Strajk nauczycieli - zaskakujący sondaż

W sondażu, który przeprowadził Instytut Badań Rynkowych i Społecznych dla "Rzeczypospolitej", sytuacja wygląda bardzo nietypowo. Za strajkiem jest prawie 32% Polaków, niezdecydowanych w tej kwestii jest około 4% ankietowanych. Zdecydowanie silną reprezentację mają jednak jego przeciwnicy.

Okazuje się, że prawie 65% Polaków nie chce, aby protesty rozpoczęły się tuż przed najważniejszymi egzaminami, do których podchodzą zarówno gimnazjaliści, jak i ósmoklasiści. W końcu od wyników tych egzaminów zależy ich przyszłość. Najprawdopodobniej egzaminy jednak mogą być zakłócone z powodu nauczycieli, którzy tego dnia nie będą obecni w pracy.

 - Ten wynik na pewno będzie jednym z argumentów negocjacyjnych rządu ze związkami - mówi dla "Rzeczypospolitej" prof. Rafał Chwedoruk.

Nie wiadomo czy powyższy sondaż w jakiś sposób wpłynie na decyzję związkowców o wzięciu udziału w strajku. Być może rodzice, a także apelujący politycy (z minister Anną Zalewską na czele) wyproszą ZNP o przełożenie terminu ogólnopolskich protestów, które najprawdopodobniej sparaliżują działanie szkół na kilka tygodni.

 - To wyjątkowy czas dla uczniów i najważniejsze dla nich egzaminy. Centralna Komisja Egzaminacyjna jest gotowa. Apeluję do nauczycieli, by pozostali przy swoich uczniach - prosiła na konferencji minister edukacji.

Źródło: Onet

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News