Wiadomo, kiedy będzie kolejny "okrągły stół" w sprawie oświaty

Wiadomo, kiedy będzie kolejny "okrągły stół" w sprawie oświaty Źródło: Flickr.com/Kancelaria Premiera

Strajk nauczycieli był w ostatnim czasie najważniejszym wydarzeniem w Polsce. Wkrótce odbędzie się kolejna debata o przyszłości polskiej oświaty.

Strajk nauczycieli budził w Polsce olbrzymie emocje. Pracownicy oświaty domagali się podwyżek w wysokości tysiąca złotych, rząd nie chciał się ta to zgodzić. Negocjacje stron nie zakończyły się powodzeniem - porozumienie podpisali tylko przedstawiciele oświatowej "Solidarności". Związek Nauczycielstwa Polskiego kontynuował strajk do 25 kwietnia, gdy kierownictwo Związku, przez wzgląd na nadchodzące matury, ogłosiło jego zawieszenie.

Pewne jest, że polski system edukacji wymaga zmian. W celu dyskusji na ten temat premier Mateusz Morawiecki zainicjował tzw. "okrągły stół". 26 kwietnia na PNG Narodowym w Warszawie debatowano, jak sprawić, by polska szkoła była nowoczesna, a jakość edukacji wzrosła. W obradach wzięli udział m.in. szef rządu, wicepremier Beata Szydło, minister edukacji Anna Zalewska, przedstawiciele nauczycieli, uczniów, rodziców oraz politycy. Udziału odmówił zaś ZNP, Wolny Związek Zawodowy "Solidarność - Oświata" i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kadry Kierowniczej Oświaty. ZNP wyrażało swoje wątpliwości na temat formuły debaty i doboru jej uczestników.

Drugi etap debaty planowany jest na 10 maja. Tę informację podała rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

- Najpierw najprawdopodobniej w tym pierwotnym, szerszym wydaniu - powiedziała. - Najprawdopodobniej premier Mateusz Morawiecki podsumuje tę pierwszą część debat, które już się odbyły, a dalej praca w podstolikach.

Niewykluczone, że w obradach weźmie udział prezydent Andrzej Duda. Rzeczniczka potwierdziła zainteresowanie wydarzeniem ze strony głowy państwa. Kopcińska podtrzymuje także zaproszenie do udziału w obradach dla stron, które ostatnio w nich nie uczestniczyły:

- Dobrze by było, żeby ci, którzy protest rozpoczęli, czyli ZNP, usiedli do tych rozmów, do okrągłego stołu, przystąpili do pracy w podstolikach, bo głosy nauczycieli, rodziców ekspertów również świata akademickiego powinny być uzupełnione przez wszystkich zainteresowanych - wyjaśniła.

Strajk nauczycieli - co dalej?

Strajk nauczycieli rozpoczął się 8 kwietnia. Po kilku tygodniach ZNP podjął decyzję o jego zawieszeniu, lecz formalnie go nie zakończył. Rekomenduje nauczycielom wykonywanie podstawowych obowiązków, zgodnie z przepisami prawa oświatowego. Podtrzymuje swoje postulaty i nie planuje wzięcia udziału w okrągłym stole. W przypadku niespełnienia postulatów, pracownicy oświaty mają powrócić do pełnego strajku we wrześniu.

Źródło: Interia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News