Nauczyciele znowu zaczną strajkować? Prezes ZNP wydał oficjalne oświadczenie

Nauczyciele znowu zaczną strajkować? Prezes ZNP wydał oficjalne oświadczenie Źródło: Screen/ YouTube/ Telewizja Republika

Strajk nauczycieli został zawieszony na wiosnę, lecz zapowiadano powrót protestu po rozpoczęciu roku szkolnego. Tak się do tej pory nie stało - placówki jak na razie normalnie funkcjonują. O sprawie ewentualnego powrotu nauczycieli do strajku wypowiedział się prezes ZNP.

Strajk nauczycieli, który odbył się wiosną, miał bardzo duży zasięg. Wzięło w nim udział kilkanaście tysięcy szkół i przedszkoli, a Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, ze było to nawet 80% wszystkich placówek. Protest nie skończył się osiągnięciem przez nauczycieli swoich celów - strona rządowa była nieugięta i nie chciała zmieniać swojej propozycji, którą ZNP uznał z kolei za niesatysfakcjonującą. Protest został zawieszony z powodu zbliżających się matur, ale miał zostać wznowiony po wakacjach. 

Strajk nauczycieli wróci? Prezes ZNP komentuje

Choć szkoły funkcjonują normalnie, temat strajku nie został zapomniany. We wrześniu przeprowadzano sondaż, którego wyniki miały zdecydować o powrocie do protestu. Rzeczniczka ZNP Magdalena Kaszulanis podkreślała, że głos nauczycieli jest decydujący. Na pewno związkowcy nie chcą, by ewentualny strajk był wykorzystywany przez polityków w kampanii wyborczej. Na wiosnę pracownicy edukacji spotykali się z licznymi zarzutami ze strony środowisk rządowych o rzekomy polityczny charakter protestu.

Sprawę wznowienia strajku skomentował teraz Sławomir Broniarz, prezes ZNP. Jego słowa nie pozostawiają wątpliwości. 

 - Dyskusja na wtorkowym posiedzeniu prezydium z prezesami naszych okręgów była bardzo burzliwa. Muszę przyznać, że z pewnymi obawami podchodziłem do tej ankiety, bo obawiałem się, że frekwencja nie dopisze. Tymczasem wzięło w niej udział około 227 tysięcy nauczycieli. I to w trudnym dla nich wrześniowym okresie. To potężna grupa i musimy wysłuchać jej głosu - tłumaczył w rozmowie z TVN24.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Szkoły prawdopodobnie nie zawieszą pracy

Jak poinformowało ZNP, wyniki ankiety wskazują, że 47 procent zrzeszonych w związku nauczycieli chce kontynuować strajk. 30 procent nie wie, co zrobi. Do ZNP należy, według szacunków, około 200 tysięcy z 600 tysięcy zarejestrowanych w Polsce nauczycieli.

Wiele wskazuje na to, że ewentualny strajk nie przyjmie takiej samej formy jak wiosną. Praca szkół nie zostanie najprawdopodobniej wstrzymana.

Dzisiaj grzeje: 1. Znany piosenkarz będzie miał dziecko z mężczyzną. Urodzi je surogatka. ''Jesteśmy w ciąży''
2. Kim jest wdowa po Kornelu Morawieckim? Choć od lat żyli w separacji, pozostawali w bardzo bliskich stosunkach

- Z ankiety z czterech województw: świętokrzyskiego, łódzkiego, opolskiego i dolnośląskiego wynika, że nauczyciele najchętniej postawiliby na "strajk włoski" lub inne formy protestu. O ostatecznej decyzji i wynikach dla całej Polski poinformujemy w środę. Wtedy też podamy dalszy harmonogram działań - powiedział Sławomir Broniarz. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zadziwiający pomysł Lidla na nagradzanie swoich najlepszych klientów
  2. Na studniówkę poszła z... ojcem swojego chłopaka. Sam jej to zaproponował. Powód wzruszy was do łez
  3. Jutrzejszy odcinek programu Katarzyny Dowbor zmiażdży najtwardsze serca. Ogrom rodzinnej tragedii i seria upokorzeń
  4. Niemowlak urodził się zdrowy, zmarł po 14 dniach. Zdruzgotana mama ostrzega przed popularnym błędem, który jej dziecko kosztował życie
  5. Promocja Biedronki to wielkie oszustwo? Wściekli klienci linczują sklep, totalna burza


Źródło: TVN 24

Następny artykuł