strajk kobiet zamieszki policja
Instagram strajk_kobiet
Joanna Szwalikowska - 19 Listopada 2020

Policja użyła gazu i aresztowała kilkanaście osób, poszkodowanych nie brakuje. Przykry bilans strajku

Ogólnopolski Strajk Kobiet w środę 18 listopada zapowiedział blokadę Sejmu. Po raz kolejny kobiety wyszły na ulicę, by wyrazić swój sprzeciw wobec zniesienia kompromisu aborcyjnego. Niestety, doszło do zamieszek, a policja użyła gazu wobec protestujących osób. Ucierpiała między innymi Marta Lempart i Magdalena Biejat.

Ogólnopolski Strajk Kobiet nabiera rozpędu. Kobiety, które chciały wyrazić swój sprzeciw wobec zaostrzenia prawa aborcyjnego wczoraj zebrały się pod gmachem Sejmu. Toczyła się tam dyskusja nad dwoma projektami ustawy przygotowanymi przez prezydenta Andrzeja Dudę oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro.

Właśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjamiWłaśnie padła wiadomość dot. tegorocznej kolędy. Wielu wiernych jest oszołomionych decyzjamiCzytaj dalej

Ogólnopolski Strajk Kobiet. Policja użyła gazu wobec demonstrujących

"Blokada Sejmu", która została zapowiedziana na 18 listopada przez Ogólnopolski Strajk Kobiet, rozpoczęła się o godzinie 18.00. Była to kolejna akcja zorganizowana w celu sprzeciwienia się skandalicznej decyzji Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego.

Po raz kolejny kobiety wyszły na ulice i zebrały się pod budynkiem Sejmu. To właśnie tam trwała dyskusja na temat dwóch projektów ustaw, które odnosiły się do zakazu aborcji ze względu na wady letalne płodu. Żadna z tych propozycji nie zadowala kobiet, które oczekują większej liberalizacji prawa aborcyjnego.

W trakcie wczorajszego protestu doszło do starć z policją. Funkcjonariusze mieli użyć gazu wobec demonstrujących. Ucierpiały między innymi Marta Lempart, a także posłanka Lewicy Magdalena Biejat.

Atmosfera zrobiła się nerwowa w momencie, gdy uczestnicy wczorajszego protestu dotarli na Plac Powstańców Warszawy, gdzie znajduje się siedziba TVP. To właśnie tam doszło do starć z policją. Funkcjonariusze otoczyli najpierw uczestników Strajku Kobiet, a następnie użyli wobec nich gazu.

Poza tym jedna z kobiet doznała urazu głowy podczas zatrzymywania dwóch innych osób, jeden mężczyzna doznał urazu żeber. Oprócz tego nie zabrakło dyskusji między posłami a policjantami - Włodzimierz Czarzasty według policyjnych informacji miał spowodować poważną kontuzję u jednego z funkcjonariuszy.

Jak nieoficjalnie informowało TVP Info, miało dojść do zatrzymania kilku osób. Policja miała podkreślać, że zgromadzenie jest nielegalne wobec panujących obostrzeń w związku z epidemią koronawirusa. Rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak przekazał TVP informację o czynności legitymowania "jednego z agresorów", użyć wobec niego siły fizycznej, po czym doszło do zatrzymania.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Jedną z osób, które zostały poszkodowane okazała się liderka Strajku Kobiet - Marta Lempart. Niedługo później wyszło na jaw, iż ucierpieć miała posłanka Lewicy - Magdalena Biejat. Kobieta była oburzona zachowaniem policji. Jak opowiadała, miała przez czterdzieści minut szukać dowódcy, nikt nie był w stanie go wskazać.

- Najpierw używają wobec nich [protestujących - dop. red.] gazu, a potem się dziwią, że tłum nie chce się rozejść. Moim zdaniem policja zachowuje się skandalicznie, idzie na konflikt - podkreślała posłanka Lewicy, cytowana przez Wirtualną Polskę. Podczas starć z policją interweniowała również inna posłanka - Barbara Nowacka z Koalicji Obywatelskiej.

Dzisiaj grzeje:

1. Otworzyli testament Gulbinowicza. Niewiarygodne, co stanie się z częścią jego majątku

2. W Pepco same hity, do sklepów ruszą tłumy. Ceny zachęcają jak nigdy, za niewielkie pieniądze uszczęśliwisz każde dziecko

3. Śnieg i mróz uderzą znienacka w Polskę już za kilka dni, wiemy gdzie będzie biało. Polacy muszą się przygotować

- Siedem dni temu była wielka bitwa pod Empikiem z kibolami, a tu trzymają ludzi. Nie wiemy dlaczego. Nie mogą wejść do autobusu, nic. Miałam starcie z panem policjantem, który powiedział mi, "że jego nie obchodzi mój immunitet" - mówiła Barbara Nowacka w trakcie przemarszu przy rondzie de Gaulle'a.

Strajk Kobiet rozpoczął się 22 października. Tego dnia zapadł skandaliczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego dotyczący zaostrzenia prawa aborcyjnego. Decyzja sprawiła, że na ulice polskich miejscowości wyszły kobiety, które już niemal od miesiąca wyrażają swój sprzeciw wobec sytuacji w Polsce.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Choroby, które znacznie zwiększają ryzyko śmierci przy COVID-19. Osoby, które je mają, powinny dziś szczególnie uważać
  3. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  4. Najczęściej pojawiający się objaw Covid-19. Ma go nawet 86% zakażonych, trzeba wiedzieć
  5. Ujawniono, co czeka Polaków już 10 grudnia. Fantastyczna wiadomość ws. koronawirusa, trzeba trzymać kciuki
  6. Widmo ogromnego strajku zawisło nad całą Polską. Konsekwencje mogą być katastrofalne
  7. Lepsze niż chipsy i frytki razem wzięte. Doskonały przepis na chrupiące pieczone ziemniaki
  8. Produkował nielegalnie na wiejskim odludziu. Policjanci odkryli gigantyczne ilości niebezpiecznych substancji
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Super Express, Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News