Strajk pielęgniarek
Pikio.pl
Irmina Jach - 17 Listopada 2020

Widmo ogromnego strajku zawisło nad całą Polską. Konsekwencje mogą być katastrofalne

Strajk pielęgniarek pracujących na oddziałach zakaźnych to wizja, która staje się coraz bardziej realna. Pracownice sektora medycznego mają dość tego, jak są traktowane przez rząd. Zaznaczają, że ich sytuacja jest krytyczna - w pierwszych dwóch tygodniach miesiąca listopada zmarło więcej pielęgniarek, niż w pierwszej połowie roku, w której trwała epidemia. Wiemy, o co postuluje personel szpitalny.

Strajk pracowników sektora medycznego w dobie pandemii może mieć bardzo poważne konsekwencje. Ogólnopolski Związek Zawodowych Pielęgniarek i Położnych skłania się jednak ku temu rozwiązaniu, zważywszy na fakt, że polubowne dyskusje z rządem nie przyniosły efektu. Pacjenci chorzy na COVID-19 znajdą się w dużym niebezpieczeństwie.

Widok grobu Marka Perepeczki 15 lat po śmierci przyprawia o łzy. Bardzo smutneWidok grobu Marka Perepeczki 15 lat po śmierci przyprawia o łzy. Bardzo smutneCzytaj dalej

Strajk pielęgniarek to bardzo realna wizja

Polska służba zdrowia nie radzi sobie z panującą pandemią koronawirusa. Pracowników sektora medycznego jest zdecydowanie zbyt mało, dlatego lekarze i pielęgniarki zatrudnieni na oddziałach zakaźnych pracują ponad siły, nierzadko rezygnując z życia osobistego i rodzinnego.

Na izbach przyjęć każdego dnia pojawiają się niezliczeni chorzy, a - jak pokazują relacje medialne - karetki pogotowia wciąż miewają problemy ze znalezieniem szpitala, który zgodzi się udzielić pomocy pacjentom. Nierzadko ratownicy oczekują na parkingach godzinami. Nie pomogło postawanie kolejnych szpitali tymczasowych.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Dramatyczna sytuacja zmusiła zarząd Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych do decyzji o przygotowaniach do wszczęcia sporów zbiorowych. Jak poinformowała Dorota Gardias z OZZPiP następnym krokiem pracowników sektora medycznego może być strajk generalny.

Przed miesiącem, w rozmowie z dziennikarzami rozgłośni TOK FM, przedstawicielka związku zawodowego nazwała rządową strategię walki z pandemią "przemysłem teoretycznych zmian". Nie kryła, że decyzje podejmowane przez władze budzą niechęć wśród środowisk medycznych.

- Jeszcze, żeby tego było mało, to pan minister [Adam Niedzielski - przyp. red.] ma ostatnio nowy pomysł, by środki, które dostają pielęgniarki od [czasów - przyp. red.] ministra Mariana Zembali (...) wprowadzić do puli szpitali. Czyli te środki mogą w ogóle nie trafić do personelu, który ma zajmować się polskim społeczeństwem i obywatelami. Oni będą mniej zarabiać - opowiadała.

Na profilu związku zawodowego na Facebooku opublikowany został filmik, na którym Krystyna Ptok, przewodnicząca OZZPiP, tłumaczy powody decyzji o przygotowaniach do wszczęcia sporów zbiorowych. Zaznacza, że 9 listopada zarząd krajowy podjął jednogłośną uchwałę w tej sprawie.

- Uważamy, że jest to konieczne. Ignorowanie środowiska zawodowego pielęgniarek i położnych staje się coraz częstsze. Jest to konieczne również ze względu na fakt, że Sejm rozpoczął procedowanie kolejnej zmiany ustawy (...), którą to zmianą chce odebrać uchwalone wcześniej dodatki do wynagrodzeń w wysokości 100 procent dla wszystkich pracowników pracujących w narażeniu na COVID-19 - mówiła przewodnicząca.

Dzisiaj grzeje:

1. Porażająca wiadomość dot. pogrzebu Gulbinowicza. "Nie było identycznej kary w Polsce przez tysiąc lat"

2. Wielka tragedia w rodzinie Justyny Steczkowskiej. Jej siostra przekazała najsmutniejszą wiadomość

3. Dramatyczna relacja pacjentów z polskiego szpitala. Byli bezsilni, wszystko za zamkniętymi drzwiami

Decyzja o cofnięciu dodatków uważana jest za karygodną. Niestety, wcześniejsze apele pielęgniarek do Mateusza Morawieckiego nie przyniosły oczekiwanych skutków. Podczas wtorkowej konferencji Michał Dworczyk nie pozostawił wątpliwości - ustawa zostanie opublikowana.

Pielęgniarki domagają się wypłaty wspomnianych dodatków, "godziwego traktowania pracowników przez kadrę kierowniczą w podmiotach leczniczych" oraz zatroszczenia się o pracujący ponad siły personel. Przedstawiciele związków chcą również, aby minister opublikował rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które zagwarantuje pielęgniarkom i położnym środki na utrzymanie pensji na dotychczasowych zasadach po 31 grudnia 2020 roku.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Przez popularny nawyk wylądował na stole operacyjnym. Przez lata nie wiedział, co mu dolega
  2. Matka zobaczyła, jak pies rzuca się na jej córeczkę. Później zrozumiała, że zwierzę ją ratuje
  3. Wiadomo, co stanie się przed pogrzebem Gulbinowicza. Media donoszą także o zaskakującym miejscu spoczynku
  4. Monstrualny potwór nagle wyszedł z wody. Ludzie zamarli, mamy nagranie, tylko dla odważnych
  5. Rzecznik rządu zabrał głos ws. ograniczeń w przemieszczaniu się w Boże Narodzenie. Ważna wiadomość dla wszystkich Polaków
  6. Syrop z pietruszki czyści tętnice jak odkurzacz. Efekty kuracji odczujesz już po 20 dniach
  7. Produkował nielegalnie na wiejskim odludziu. Policjanci odkryli gigantyczne ilości niebezpiecznych substancji

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Money

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News