"Stop inwazji! Nie chcemy ich!". Francuzi protestują przeciw relokacji uchodźców

"Stop inwazji! Nie chcemy ich!". Francuzi protestują przeciw relokacji uchodźców Źródło: źródło: dailymail.co.uk

Francuzi głośno powiedzieli "nie" imigrantom. Setki mieszkańców kilku z francuskich miast, do których trafić mają imigranci z Calais, wyszło na ulice w ramach protestu przeciw sprowadzaniu w ich rodzinne strony uchodźców.

Francuzi wykrzykiwali podczas protestu hasła takie jak "Stop inwazji" czy "Nie chcemy ich". To odpowiedź obywateli Francji na pomysł władz kraju. Te chcą, by jeszcze przed zimą umieścić 9 tysięcy uchodźców z Calais w 160 ośrodkach w całym kraju. O planie tym poinformował sam prezydent Francji - Francois Hollande.

Manifestacje przeciw przyjęciu uchodźców odbyły się w Pierrefeu-du-Var na południu kraju, Forges-les-Bains pod Paryżem czy też w Allex na wschodzie kraju pod Grenoble. Co ciekawe, do protestów zachęcały same władze tych miejscowości, które też sprzeciwiają się przyjęciu imigrantów.

W manifestacji w Pierrefeu-du-Var udział wziął nawet sam mer miasta, Patrick Martinelli. Jego zdaniem, miejscowość ta nie jest gotowa, by przyjąć uchodźców z Calais. Według planów władz, do lokalnego szpitala ma bowiem trafić 60 imigrantów z Calais.

 - Nasze miasteczko jest nieprzystosowane do przyjęcia takiej liczby uchodźców - mówił Martinelli.

W wielu z protestujących miast swój mniejszy lub większy wkład w organizację demonstracji miał antyimigrancki Front Narodowy. Co ciekawe, przeciw niektórym z protestów wyszły kontrdemonstracje. Było tak na przykład w Pierrefeu-du-Var, gdzie zwolennicy przyjęcia imigrantów o mało nie starli się z przeciwnikami przyjęcia uchodźców.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:
źródło: rmf24.pl, dailymail.co.uk pt Następny artykuł