Zdaniem znanego brytyjskiego astrofizyka, Stephena Hawkinga, nasza cywilizacja nie ma czego szukać już na Ziemi. Hawking uważa, że jeżeli cywilizacja ludzka chce przetrwać, musi wybrać się w podróż po kosmosie w poszukiwaniu nowego miejsca do życia. Nasz „rodzinna planeta” jest bowiem „za krucha”.

Hawking mówił o zagrożeniach jakie czyhają na naszą cywilizację i o potrzebie ucieczki w kosmos podczas dyskusji jaką zorganizowało Oxford Union 14. listopada. Znany naukowiec oświadczył też ile czasu, jego zdaniem, zostało ludziom na Ziemi. Jak ocenił Hawking, jeżeli nie ruszymy się z naszej planety, za tysiąc lat nie zostanie po nas nawet pamięć.

 – Żeby ludzkość miała przyszłość, musimy uciekać w Kosmos. Nie sądzę, żebyśmy byli w stanie przeżyć kolejne tysiąc lat, jeśli nie uciekniemy z naszej kruchej planety. W związku z tym zachęcam, żeby zacząć interesować się Kosmosem – oświadczył naukowiec.

Hawking ostrzegł, że im dłużej będziemy ociągać się z eksploracją kosmosu, tym szybciej może nadejść nasza zagłada. Jego zdaniem, może do niej dojść jeszcze w tym stuleciu. Astrofizyk wyliczył też najpoważniejsze zagrożenia dla cywilizacji ludzkiej. Wśród nich znalazły się wojna nuklearna, rozwój sztucznej inteligencji czy globalne ocieplenie.

Według naukowca, przyszłość ludzka jest w kosmosie, a nie na Ziemi, dlatego też gorąco zachęca do poszerzania swojej wiedzy o przestrzeni kosmicznej. Ta stale się poszerza, także wizja wszechświata „bardzo się zmieniła w ostatnich 50 latach”.

 – Pamiętajmy: patrzmy w górę w gwiazdy, a nie pod nogi – podsumował swoją wypowiedź Hawking.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: tvn24.pl
pt