Andrzej Duda ogłosił we wtorek, że 15 sierpnia nie wręczy ani jednej nominacji generalskiej. To już kolejna sytuacja, w której rząd i głowa państwa różnią się zdaniem w zasadniczej kwestii. MON i Biuro Bezpieczeństwa Narodowego wydały już w tej sprawie oświadczenia. 

Antoni Macierewicz zaproponował w tym roku rekordowo wysoką ilość nominacji generalskich. Wedle pomysłu ministra, 46 osób miało zostać awansowanych. Prezydent stwierdził jednak, że w sytuacji przebudowy systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi i związanych z tym niejasności, nie stworzone zostały odpowiednie warunki do rozważenia kandydatur.

– W ocenie prezydenta trwające prace i brak uzgodnień dotyczących nowego systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP nie stwarzają warunków do merytorycznej oraz uwzględniającej potrzeby armii oceny przedstawionych kandydatur do awansów generalskich – przekazało BBN.

W swoim oświadczeniu, Ministerstwo Obrony Narodowej stanowczo broni prowadzonej polityki i mocno reaguje na działanie prezydenta. Stwierdziło, że zmiany na stanowiskach kierowniczych w armii są niezbędne, do stworzenia efektywnego systemu dowodzenia. Mają one być warunkiem dostosowania wojska do nowych wyzwań.

Konieczność przywrócenia jednolitego systemu dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP była i jest priorytetem rządu premier Beaty Szydło, w tym ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który podnosił tę kwestię począwszy od 2014 r. – brzmi fragment oświadczenia MON.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości, Beata Mazurek natomiast oświadczyła stanowczo, proszącym o komentarz dziennikarzom, że sprawa jest między ministerstwem obrony a prezydentem i tylko te obie strony mogą doprowadzić do jej rozwiązania.

– To decyzje ministerstwa obrony i prezydenta Dudy i rzecz przez nich do załatwienia – powiedziała zapytana przez dziennikarza PAP Mazurek.

ZOBACZ TAKŻE

https://www.youtube.com/watch?v=1CuF_GBTFOQ

źródło: wp.pl

...

Zobacz również