Grupa prawicowych aktywistów pochodzących z kilku europejskich państw rozpoczęła samodzielne patrolowanie morza. Ich działania mają na celu lokalizowanie nielegalnych łodzi z uchodźcami, zawracanie ich do Libii, a także kontrolowanie działań organizacji niosących pomoc humanitarną, które rzekomo współpracują z gangami przemytników.

Francuzi, Włosi oraz Niemcy wspólnie powołali straż obywatelską noszącą nazwę „Defend Europe”. Jako przedstawiciele organizacji antyimigranckich zebrali łącznie ok. 75 tys. euro na wynajęcie statku oraz skompletowanie załogi patrolujących wybrzeża Libii.

– Po namierzeniu łodzi z migrantami, którzy chcą płynąć do Europy, natychmiast zawiadomimy libijską straż przybrzeżną. Będziemy czekać, aż nie pojawią się na miejscu i nie zawrócą uchodźców do swoich portów – opowiedział mediom przedstawiciel „Defend Europe”. Dodał także, że organizacja zacznie kontrolować działania ekip ratunkowych, które według nich współpracują z gangami przemytników.

Jak podały media, łódź wyruszyła już w kierunku wybrzeży Libii. Niedługo prawdopodobnie „Defend Europe” pochwali się statystykami dotyczącymi ich działań, które jednoznacznie określą skalę problemu, ale także zapewne zbulwersują wielu obrońców praw człowieka.

...

Zobacz również