Stanisław Dziwisz były duchowny
JACEK KOZIOL East News
Joanna Szwalikowska - 22 Listopada 2020

Były duchowny zdradził, co usłyszał od kard. Dziwisza. Prawda wyszła na jaw

Stanisław Dziwisz pozostaje w centrum zainteresowania mediów po tym, jak wyemitowano o nim głośny film dokumentalny. Były duchowny, profesor Tomasz Polak, postanowił wyznać, co usłyszał kiedyś od kardynała. Dziwisz miał strofować go przed spotkaniem z papieżem.

Stanisław Dziwisz został niechlubnym bohaterem głośnego dokumentu pod tytułem "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza". Padają w nim oskarżenia w stronę kardynała dotyczące tuszowania przypadków pedofilii w kościele z udziałem wysoko postawionych duchownych.

Żałoba w TVP. Nie żyje uwielbiany dziennikarz, przegrał walkę z koronawirusemŻałoba w TVP. Nie żyje uwielbiany dziennikarz, przegrał walkę z koronawirusemCzytaj dalej

Były duchowny zdradza prawdę o Stanisławie Dziwiszu

Kardynał przez lata był prawą ręką papieża Jana Pawła II. Zarzuty, jakie zostały w jego stronę skierowano rzucają cień zarówno na jego postać, jak i zmarłego papieża. Niewiele osób jest bowiem w stanie uwierzyć w to, że duchowny nie miał pojęcia o tym, co dzieje się wokół niego. Wiele wskazuje na to, że duchowny był jednak głównym hamulcem informacji,

Profesor Tomasz Polak postanowił odnieść się do sprawy. Teolog opuścił mury kościoła w 2007 roku. Poznaniak posługiwał się wówczas nazwiskiem Tomasz Więcławski i znalazł się bardzo blisko skandalu, jaki wybuchł wokół Juliusza Paetza, który miał molestować kleryków.

Polak znalazł się w grupie kleryków, która miała zamiar natychmiast powiadomić papieża Jana Pawła II. Jak się jednak niestety okazało, ich starania był nieskuteczne. Jak informuje Wirtualna Polska, papież miał dowiedzieć się o zarzutach dopiero od swojej przyjaciółki Wandy Półtawskiej.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Podczas spotkania online, jakie zostało zorganizowane przez Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Tomasz Polak postanowił wrócić do tamtych zdarzeń. Były duchowny przyznał nawet, że kardynał Joseph Ratzinger, późniejszy papież Benedykt XVI, sugerował mu, aby wysłał listy do papieża w kilku egzemplarzach. Miałyby one trafiać do kardynałów znajdujących się wokół papieża oraz informować, że koledzy również otrzymali kopie dokumentu. W taki sposób bardzo trudno byłoby zamieść sprawę pod dywan.

Polak Zastosował się do rad Ratzingera, jego zdaniem jednak to właśnie kardynał Dziwisz miał być głównym hamulcem w całej sprawie. Wprost opisał, co usłyszał z ust kardynała.

- W ramach jednej z moich podróży do Rzymu w związku ze sprawą abp. Paetza rozmawiałem z obecnym kardynałem Dziwiszem i on zaprosił mnie na kolację do papieża. Raz tam byłem rzeczywiście. Przed wejściem tam powiedział mi: „Ani słowa o sprawach problemów poznańskich" - słychać na nagraniu, pisze Wirtualna Polska.

Dzisiaj grzeje:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Minister ujawnił wielkie zmiany dla Polaków po 40. roku życia. Zacznie się już w styczniu
 3. Miała wziąć ślub z niepełnosprawnym mężczyzną. Przed ołtarzem przeżyła wstrząs na widok ukochanego
 4. Dramat gwiazdora disco polo. Śmierć przyszła po długiej chorobie

Wicepremier Jarosław Gowin również jakiś czas temu wypowiadał się w podobnym tonie. Przez lata był on blisko związany z krakowskim Kościołem. Przyznał, że kardynał Dziwisz, jego zdaniem, powinien zostać postawiony przed specjalnie powołaną do zbadania sprawy komisją kościelną.

- Wśród osób, które zaangażowane były w wyjaśnianie okoliczności prawdziwych – niestety – zarzutów wobec arcybiskupa Paetza, świadomość roli ówczesnego biskupa Dziwisza, dzisiaj kardynała Dziwisza była pełna - mówił Gowin na antenie RMF FM.

Zobacz także w naszych serwisach:

 1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
 2. Nowe ogniska koronawirusa. Jednym z nich jest dom dziecka
 3. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
 4. Matylda Damięcka przekazała najsmutniejszą wiadomość. Jego serce nie wytrzymało, kondolencje docierają z każdej strony
 5. Niezbędna pomoc, śmiertelna choroba postępuje. Andrzej Duda apeluje w imieniu rodziny mężczyzny
 6. 24-latka z Sosnowca zostawiła na ulicy 3-letniego synka, teraz się tłumaczy. Przerażające słowa, ręce opadają
 7. Sok z kiszonej kapusty najtańszym skutecznym probiotykiem. Pomaga też we wszelkich chorobach układu pokarmowego
 8. Dramatyczny apel Andrzeja z "Rolnicy. Podlasie". Chodzi o zdrowie jego ojca
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska, RMF FM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News