Stanisław Dziwisz zawiadomienie prokuratura pedofilia w kościele
LUKASZ GAGULSKI East News
Joanna Szwalikowska - 14 Listopada 2020

Kardynał Dziwisz może trafić do więzienia? Zawiadomienie już w prokuraturze

Stanisław Dziwisz stał się w ostatnim czasie obiektem uwagi mediów. Wszystko za sprawą reportażu Marcina Gutowskiego "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", a także specjalnego raportu, jaki został opublikowany przez Watykan. Wynika z niego, iż Jan Paweł II oraz jego sekretarz doskonale wiedzieli o aferze pedofilskiej, w którą zamieszany był kardynał Theodore McCarrick.

Stanisław Dziwisz może trafić do więzienia. Do prokuratury wpłynęło już stosowane zawiadomienie w sprawie kardynała dotyczące możliwości popełnienia przestępstw takich jak tuszowanie przestępstw seksualnych wobec nieletnich.

Niebywałe doniesienia o Łukaszu Szumowskim. Ciężko uwierzyć co teraz robiNiebywałe doniesienia o Łukaszu Szumowskim. Ciężko uwierzyć co teraz robiCzytaj dalej

Stanisław Dziwisz trafi do więzienia? Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie w sprawie kardynała

Europoseł Wiosny, Łukasz Kohuta, złożył do Prokuratury Okręgowej w Krakowie zawiadomienie dotyczące możliwości popełnienia przez kardynała przestępstw dotyczących ukrywania afer pedofilskich w kościele. Sprawa stała się głośna po publikacji reportażu TVN, w którym przedstawione zostały relacje, a także rozmowy wskazujące na to, iż duchowny brał udział w procederze.

- Zawiadomienie wpłynęło dziś do prokuratury, zostało zarejestrowane i przekazane do Wydziału II ds. Przestępczości Gospodarczej. Będzie poddawane szczegółowej analizie - zapewnił prokurator Krzysztof Dratwa, cytowany przez RMF FM. Teraz prokuratura ma 30 dni na podjęcie decyzji o tym, czy postępowanie wobec kardynała zostanie wszczęte czy też tak się nie stanie.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

W swoim zawiadomieniu Kohut powołał się na film dokumentalny "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza", który wyemitowano 9 listopada w TVN24. Przedstawione zostały w nim relacje oraz rozmowy, które jasno wskazują, iż duchowny uczestniczył w procederze tuszowania afer pedofilskich w kościele.

Europoseł zdecydował się powiadomić Prokuraturę Okręgową o możliwości popełniania przestępstw przed kardynała Dziwisza, które polegały na utrudnianiu ujawnienia przestępstw seksualnych duchownych wobec małoletnich, a także braku zawiadomienia z jego strony organów ścigania o tym, iż przestępstwa takie mogły został popełnione.

- Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza - pisał w swoim zawiadomieniu Łukasz Kohut. Teraz prokuratura ma 30 dni na to, aby zająć się sprawą oraz podjąć decyzję o tym, czy postępowanie wobec duchownego zostanie wszczęte. Jeśli tak się stanie, istnieją szanse na to, że kardynał trafi do więzienia.

- Przedstawione w reportażu okoliczności wskazują, że pomimo uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez księży przestępstw na szkodę małoletnich Stanisław Dziwisz nie podjął żadnych kroków mających na celu doprowadzenie sprawców tych przestępstw do poniesienia odpowiedzialności karnej. Hierarcha nie podjął także stosownych działań mogących uchronić inne potencjalne ofiary przed przestępnymi dzianiami księży pedofilów - uzasadniał europoseł.

Kardynał Dziwisz w reakcji na materiał wyemitowany przez TVN24 oraz zarzuty tam stawiane, zdecydował się wdać stosowne oświadczenie. Zaproponował w nim, aby ocena działań, jakie podjął kościół w sprawach poruszonych w filmie, została rozpatrzona przez niezależną komisję, deklarując jednocześnie, że jest gotowy do podjęcia współpracy z taką komisją.

Dzisiaj grzeje:

1. Wiceminister zdrowia zdradził, co stanie się już 18 listopada. Niebywałe doniesienia dla wielu Polaków

2. Nowe obostrzenia. Zamknięcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych? Najnowsze wiadomości

3. Premier Morawiecki nie mógł dłużej milczeć. Ważny apel do wszystkich Polaków

- Zależy mi na transparentnym wyjaśnieniu tych spraw. Nie chodzi o wybielanie lub ukrywanie ewentualnych zaniedbań, ale o rzetelne przedstawienie faktów - twierdził kardynał. W oświadczeniu, jakie wydał natomiast dla włoskiej agencji Ansa, stwierdził, iż zarzuty, jakie mu postawiono są zniesławiające. Jego zdaniem, mają one na celu podważenie jego "pokornej" służby u boku Jana Pawła II.

W sprawie kardynała Dziwisz opublikowany został również porażający komunikat episkopatu. Jak się okazuje, podziękowano tam duchownemu za służbę u boku papieża oraz solidaryzowano się z nim. Sam Stanisław Dziwisz twierdzi natomiast, że największą ofiarą w tej sprawie, miałby być on sam.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Polsat: Minister Zdrowia chce zaszczepić dziesiątki milionów Polaków. W internecie zawrzało
  2. Pitbull zauważył w okolicy ciężarną kotkę. Zrobił dla niej niewiarygodną rzecz, właściciel wszystko uwiecznił
  3. Nagłe, niewyobrażalnie smutne wiadomości. Nie żyje zasłużona Polka, odeszła na wieczną służbę
  4. Agata Duda wprawiła wszystkich w osłupienie. Ciężko uwierzyć, co zrobiła podczas uroczystości
  5. Mama przyszła odwiedzić grób 4-letniego synka, nie zastała nagrobka. Bulwersujące, do czego doszło
  6. Dodaj do syropu z cebuli 1 składnik. Wzmocnisz jego działanie i pozbędziesz się uciążliwej dolegliwości
  7. Romans za kulisami "Rolnik szuka żony"? W sieci pojawił się zaskakujący wpis uczestniczki hitu TVP
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: RMF FM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News