Stan wyjątkowy w Polsce
Freepik evening_tao
Irmina Jach - 7 Listopada 2020

Nieoficjalnie: zostanie wprowadzony stan wyjątkowy? Zatrważające ustalenia mediów

Stan wyjątkowy jest stanem nadzwyczajnym państwa, którego wprowadzenie powoduje w szczególności ograniczenie niektórych praw i swobód obywatelskich. Może zostać wprowadzony przez Radę Ministrów w przypadku, kiedy zagrożone zostało bezpieczeństwo państwa, bezpieczeństwo obywateli lub porządek publiczny. Czy zostanie ogłoszony razem z lockdownem?

Stan wyjątkowy w Polsce, jak ustaliły media, jest bardzo realną wizją. Taki scenariusz - jak pisze "Wprost" - byłby możliwy już w przypadku 50 tysięcy zakażeń koronawirusem dziennie. Czy kroki podjęte przed rząd i obowiązujące od dziś obostrzenia zapobiegną spełnieniu się najczarniejszego scenariusza?

Trzaskowski już nie wytrzymał, pilnie apeluje do rządu. Sytuacja staje się dramatycznaTrzaskowski już nie wytrzymał, pilnie apeluje do rządu. Sytuacja staje się dramatycznaCzytaj dalej

Stan wyjątkowy zostanie wprowadzony przez rząd?

Niespodziewana decyzja rządu o zamknięciu cmentarzy na czas Wszystkich Świętych zaskoczyła wszystkich Polaków. Zdumienia nie kryli nawet czołowi politycy. Tak drastyczne kroki, podjęte w ostatniej chwili, zbulwersowały społeczeństwo. Niestety, jak się okazuje, mogły być preludium kolejnych kontrowersyjnych działań.

Jeden z polityków, w rozmowie z tygodnikiem "Wprost", zaznaczył, że długo uważano, że "zamknięcie cmentarzy to ostateczność". Skoro rząd zdecydował się na wprowadzenie tego obostrzenia, narażając się tym samym na dezaprobatę Polaków, należy sądzić, ze sytuacja epidemiologiczna w kraju jest znacznie poważniejsza, niż by się wydawało.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

"Wprost", opierając się na nieoficjalnych źródłach, twierdzi, że władza "nie wyklucza wprowadzenia stanu wyjątkowego, jeżeli poziom zakażeń, tak jak we Francji, sięgnie 50 tysięcy przypadków dziennie". To niejedyny kraj, który zdecydował, że stan wyjątkowy będzie zasadnym rozwiązaniem. Stan wyjątkowy wprowadził również prezydent Portugalii, Marcelo Rebelo de Sousa, podpisując stosowny dekret. Przewiduje się, że potrwa on co najmniej przez dwa tygodnie.

- O takim scenariuszu mówi się w Warszawie. Rząd szykuje się do wprowadzenia stanu wyjątkowego - przekonywał niedawno Szymon Hołownia w programie "Tłit" Wirtualnej Polski. Nikt nie zdecydował się jednak na potwierdzenie jego słów.

Mimo że rząd Prawa i Sprawiedliwości nie wypowiada się oficjalnie na temat wprowadzenia stanu wyjątkowego, politycy nie wykluczają takiego rozwiązania. Do tej pory mówiło się na ten temat z dużą ostrożnością i nieoficjalnie. Na forum mówi się tylko, że należy zrobić wszystko, by uniknąć konieczności podjęcia takiej decyzji. Opinii nie szczędzą jednak wojskowi.

- Pandemia jest stanem wyjątkowym. Kolejnym krokiem, który ma stłumić pandemię jest podjęcie wojny przeciwko COVID-19 przez wprowadzenie stanu wyjątkowego - wypowiadał się generał Waldemar Skrzypczak podczas piątkowej "Debaty Dnia" emitowanej na antenie stacji Polsat News. Jego zdaniem takie działanie pozwoli "uruchomić wszystkie systemy, które są w dyspozycji państwa".

Stan wyjątkowy może zostać wprowadzony na czas nie dłuższy niż 90 dni, na części albo na całym terytorium kraju, jeśli zagrożone zostało bezpieczeństwo państwa, bezpieczeństwo obywateli lub porządek publiczny. Rozporządzenie może zostać przedłużone jednokrotnie, na okres 60 dni. Decyzję podejmuje prezydent, który musi jednak uzyskać zgodę Sejmu.

Dzisiaj grzeje:

1. Dziś ruszyły masowe kontrole Polaków, akcja na cały kraj. Konsekwencje mogą być poważne

2. Dziś wchodzą w życie zaostrzone restrykcje. Co z fryzjerem, czy kosmetyczką? Znamy szczegóły

3. Od poniedziałku obowiązkowe testy na koronawirusa dla Polaków. Niespodziewanie trafiliśmy na "czerwoną listę"

W czasie stanu wyjątkowego oraz w przeciągu 90 dni od jego zakończenia nie mogą być zmienione Konstytucja i ordynacje wyborcze, a także nie można rozwiązać Sejmu. Nie przeprowadza się również referendów ogólnokrajowych i wyborów. W przypadku upływu kadencji Prezydenta, Sejmu i Senatu bądź organów samorządu terytorialnego ulegają one odpowiedniemu przedłużeniu.

Dla obywateli stan wyjątkowy może oznaczać zakaz swobodnego przemieszczania się oraz zakaz organizacji imprez masowych, imprez artystycznych i rozrywkowych, organizacji strajków pracowniczych i innych form protestów pracowników w określonych kategorii pracowników lub w określonych dziedzinach, zrzeszania się, czyli tworzenia i rejestracji m.in. nowych partii politycznych czy związków zawodowych jeśli mogą one zagrażać ustrojowi państwa, bezpieczeństwa obywateli lub porządku publicznego. Możliwe są również inne obostrzenia, takie jak cenzura prewencyjna "środków społecznego przekazu", a także kontrola treści korespondencji telekomunikacyjnej.

Najlepsze newsy dnia:

  1. 12-letni chłopiec podrzucił szczeniaka do schroniska. Dołączył list wywołujący strumienie łez
  2. Żona Roberta Burneiki pokazała się nago w ciąży. Intymne zdjęcie, tylko dla dorosłych (FOTO)
  3. Premier Morawiecki nie wytrzymał, ma już dość. W mocnych słowach skomentował zachowanie Polaków
  4. Niepojęte doniesienia o Viki Gabor, miało się nie wydać. Przecież ona ma dopiero 13 lat
  5. Morawiecki zdradził, kiedy obostrzenia mogą zostać złagodzone. Trudno uwierzyć
  6. Olbrzymi wyciek baz danych, ponad 13 miliardów rekordów użytkowników. Polacy też zagrożeni
  7. Jej ojciec jest jednocześnie jej teściem. Córka Beaty Tyszkiewicz uwikłana w niesamowitą historię

Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News