Stan klęski żywiołowej w Polsce! Rolnicy błagają rząd o pomoc

Stan klęski żywiołowej w Polsce! Rolnicy błagają rząd o pomoc Źródło: fot. pixnio.pl

Stan klęski żywiołowej! Polscy rolnicy nie kryją swojego przerażenia patrząc na obecną sytuację w naszym kraju. Epidemia ASF oraz susza mogą doprowadzić do horrendalnego wzrostu cen, a rezerwy żywnościowe świecą pustkami! 

Polscy rolnicy domagają się ogłoszenia w Polsce stanu klęski żywiołowej. Jako podstawy powołują się na ogromną suszę, praktycznie puste rezerwy żywnościowe oraz nadchodzące, gwałtowne wzrosty cen produktów. Już niedługo cierpieć będą wszyscy Polacy.

Stan klęski żywiołowej w Polsce

Związkowcy z branży rolniczej apelują do polskiego rządu. Podkreślają, że epidemia ASF oraz trwająca, długotrwała susza już wkrótce doprowadzić mogą do gwałtownego wzrostu cen, co odczują wszyscy Polacy. Odwołują się również do definicji z 2002 r., według której stan klęski żywiołowej jest to "katastrofa naturalna lub awaria techniczna, której skutki zagrażają życiu lub zdrowiu dużej liczby osób, mieniu, środowisku". Co gorsza, raport NIK sprzed dwóch lat pokazał, że rezerwy żywnościowe również są puste.

Podwyżka cen żywności

Jak podaje przewodniczący Związku Zawodowego Rolników Rzeczpospolitej, Marcin Bustowski, ceny produktów żywnościowych mogą w efekcie kryzysu skoczyć nawet o 80%. Określa się, że już dziś drożeją produkty pochodzenia zwierzęcego, co z kolei jest spowodowane wysokimi kosztami produkcji pasz. A pamiętajmy, że cena zbóż ciągle rośnie. Giełdowa cena pszenicy wzrosła już o 38% w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Szacuje się, że cena bochenka chleba może już wkrótce wynosić nawet 10 zł! Bustowski głośno mówi o tym, że rolnicy mają ogromne pretensje do rządu. - w Polsce, gdzie susza była bardziej dotkliwa, wstępnie mówi się o 1 mld złotych. To katastrofa, zwłaszcza, że mamy sygnały, że pszenicy brakuje, bo wyjeżdża ona za granicę, a to oznacza, że chleb nie tyle będzie droższy, ile po prostu może go nie być - komentuje.
ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Papież Franciszek w ogniu krytyki. Rozpoczął się BUNT
  2. Weta Dudy to zasłona dymna! PiS podjął już decyzję, znamy scenariusz
  3. Dziś znaleziono zwłoki młodego gwiazdora TVN. Ujawniono wstrząsające fakty
Następny artykuł