Stało się! Prezydent właśnie podpisał kontrowersyjną ustawę

Stało się! Prezydent właśnie podpisał kontrowersyjną ustawę

Centralny Port Komunikacyjny jednak powstanie. Jak poinformowała Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda właśnie podpisał kontrowersyjną ustawę. Nowe lotnisko powstanie między Łodzią a Warszawą i w planie ma obsługiwać 100 mln pasażerów rocznie. Inwestycja ma być zakończona do 2027 roku.

Cały teren planowanej inwestycji to 66,2 km kwadratowych na obszarze kilku gmin, między innymi gminy Baranów (pow. grodziski), Teresin (pow. sochaczewski) i Wiskitki (pow. żyrardowski). Mieszkańcom tych miejscowości zostanie zaoferowana kwota wykupu ziemi, jednak większość z nich uważa, że to za mało. Na spotkaniu z pełnomocnikiem rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołajem Wildem, mieszkańcy wyrazili swoje zaniepokojenie.

Centralny Port Komunikacyjny powstanie, ale ludzie zostaną przesiedleni

Jak to bywa przy tego typu sprawach, okoliczna ludność nie życzy sobie tego typu inwestycji na ich terenach. Lotnisko największy problem stanowić będzie dla ludzi starszych, którzy na swoim gospodarstwie żyją od kilkudziesięciu lat i nie wyobrażają sobie zaczynać od nowa. Młodsi są zdecydowanie bardziej mobilni i wierzą, że inwestycja może przynieść dodatkowe korzyści - choćby nowe miejsce pracy. Mikołaj Wild zapewniał mieszkańców, że nieruchomości wykupione pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego zostaną wykupione w "godziwej cenie". Spora część osób uważa, że za ziemię dziedziczoną przez wiele pokoleń i pielęgnowaną od dawna, nie ma godziwej ceny. Rolnicy denerwują się, że dobre grunty, dające duże plony, zostaną zalane betonem, podczas gdy w Polsce jest wiele innych, mniej zdatnych do upraw terenów. Przy lokalizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego liczyła się jednak przede wszystkim lokalizacja. CPK ma znajdować się w takim miejscu Polski, żeby z każdego większego miasta (wyłączając Szczecin) można było dotrzeć do niego w czasie nie przekraczającym 2,5 godziny. Chcesz coś nagłośnić? Wiesz o bulwersującej sytuacji, która wymaga zainteresowania mediów? Wyślij maila na adres: naglasniamy@pikio.pl. Na pewno przyjrzymy się Twojej sprawie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Donald Tusk zrezygnuje z posady w UE?! Ujawniono jego plan
  2. Zatrważające wyznanie Hartwich. Boi się o życie
  3. Chcą ukarać Owsiaka! Powód? Absurdalny
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News