Polskie czołgi dotarły już na teren Łotwy. Są gotowe, by w każdej chwili przystąpić do działań bojowych. To efekt operacji, która planowana była od miesięcy.

Polskie maszyny wchodzą w skład grupy bojowej pod dowództwem Kanadyjczyków, która stacjonować będzie na Łotwie w ramach wzmacniania wschodniej flanki NATO. Nasz oddział wyposażony jest przede wszystkim w czołgi PT-91.

O osiągnięciu pełnej gotowości grupy bojowej poinformowały władze NATO w specjalnie przygotowanym komunikacie. Znamienne jest, że został on wydany zaledwie na dwa tygodnie przed rozpoczęciem białorusko-rosyjskich manewrów Zapad-17.

Wojska NATO zaczęły zbierać się w wyznaczonym miejscu już niemal pół roku temu. Dopiero teraz operacja dobiegła jednak końca. W skład grupy dowodzonej przez Kanadyjczyków, w której znajdują się polskie czołgi, wchodzą również oddziały z Albanii, Hiszpanii, Włoch i Słowenii.

To polski oddział stanowi jednak najcięższy element całej grupy wojsk NATO na Łotwie. W jego skład wchodzi 14 czołgów i 170 żołnierzy.

źródło: tvn24.pl

...

Zobacz również