„Masz w rodzinie osobę w wieku 75 lat lub sam jesteś seniorem? Skorzystaj z wyjątkowej promocji, jaką przygotowała platforma nc+ dla wszystkich osób powyżej 75. roku życia” – reklamuje swoją nową ofertę operator, który jako pierwszy wprowadził specjalne ułatwienia dla legalnie zwolnionych z abonamentu RTV obywateli. Prawdopodobnie wkrótce w jego ślady pójdzie także reszta platform.

Powstanie promocji nc+ znacząco zbiega się w czasie z nowelizacją ustawy dotyczącej ściągalności abonamentu. Według nowego prawa operatorzy będą musieli przekazywać Poczcie Polskiej dane osobowe swoich klientów, co rzekomo ułatwi pobieranie należności. Wciąż istnieje jednak jeden problem – właściciele poszczególnych platform twierdzą, że jest to pomysł po prostu niezgodny z konstytucją.

Osoby powyżej 75 lat, dla których została stworzona oferta, są ustawowo zwolnione z płacenia abonamentu. Jeśli umowę z nc+ podpisze więc senior w odpowiednim wieku, Poczta Polska nie będzie mogła żądać zapłaty należności. Oprócz osób starszych zwolnieni z płatności są także obywatele zaliczeni do I grupy inwalidzkiej, kombatanci, którzy są inwalidami wojskowymi lub wojennymi; ci, którzy ukończyli 60. rok życia i mają prawo do emerytury, ale jej wysokość nie przekracza 50 proc. średniego wynagrodzenia, a także niewidomi, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.

Eksperci prognozują już, że większość opertorów pójdzie wkrótce śladami nc+. Jednocześnie zaznaczają, że Jacek Kurski nie spodziewał się raczej tak szybkiej odpowiedzi na swoje kontrowersyjne pomysły.

...

Zobacz również