Zamachami na Sri Lance, w których zginęło 258 osób, żył cały świat. Teraz doszło do aresztowania urzędników

Zamachami na Sri Lance, w których zginęło 258 osób, żył cały świat. Teraz doszło do aresztowania urzędników Źródło: youtube.com/BBC News

Sri Lanka nadal odczuwa bolesne skutki zamachów, które miały miejsce blisko świąt Wielkanocnych. Strach mieszkańców, wzmożona praca policji, patrole na ulicach oraz rozpacz bliskich po tragicznie zmarłych. Teraz w związku z tą potworną tragedią, w której zginęło 258 osób, aresztowano urzędników.

Sri Lanka ucierpiała w Niedzielę Wielkanocną. To wtedy miała miejsce seria wybuchów, które pochłonęły aż 258 żyć, a setki osób zostały ciężko ranne. Jak się okazuje, zamachu i tragedii wielu rodzin można było uniknąć. Właśnie doszło do aresztowania urzędników, których działania mogły mieć związek z tragedią. 

Sri Lanka: zatrzymanie szefa policji oraz byłego sekretarza w ministerstwie obrony

O Sri Lance było głośno jeszcze długi czas po zamachach. W mediach co chwilę pojawiały się informacje o powiększającej się ilości ofiar, rannych, o kolejnych rzekomych ładunkach, a także o schwytaniu terrorystów. Służby po krótkim śledztwie doszły do wniosku, że ataki wcale nie musiał się wydarzyć i można ich było uniknąć.

Zawieszonego w obowiązkach szefa policji Pujitha Jayasundera oraz byłego sekretarza w ministerstwie obrony, Hemasiriego Fernando, zatrzymała prokuratura generalna. Postawiono im zarzuty odnośnie zaniedbań na swoich wysokich stanowiskach, które mogły bezpośrednio przyczynić się do dopuszczenia do tego potwornego dramatu, który się tam rozegrał. Obaj mieli ignorować informacje indyjskiego wywiadu.

"To ciężkie przestępstwo przeciwko ludzkości"

Indyjski wywiad rzekomo poinformował lankijskie służby o planowanych wybuchach podłożonych ładunków. Według przewodniczącego Konferencji Episkopatu Sri Lanki, kardynała Malcolma Ranjitha, ostatnie ostrzeżenie miało mieć miejsce przed godziną 7:00 w dzień zamachu. Kardynał zapewnia, że gdyby tylko wiedział, zamknąłby wszystkie kościoły.

Prokurator generalny Dappula de Livery stwierdził, że to ciężkie przestępstwo przeciwko ludzkości i 27 czerwca wydał nakaz aresztowania tych dwóch osób. Ociągano się z zatrzymaniem podejrzanych i dopiero list ponaglający zadziałał na policję. Zarówno szef policji jak i były sekretarz w momencie zatrzymania byli w złym stanie zdrowia i zostali hospitalizowani.

 DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Gdy doszło do ich przesłuchania, w momencie zawieszenia ich obowiązków przez prezydenta Maithripala Sirisena, przed komisją parlamentarną zaczęli sugerować, że prezydent też jest winien ataków, ponieważ dopuścił się podobnych zaniedbań i gdyby nie on, wszystko mogło potoczyć się zupełnie inaczej.

Na Sri Lance zniesiono już blokadę mediów społecznościowych takich jak m.in. Facebook, za to policja pracuje dużo intensywniej, nie chcąc dopuścić do kolejnej tragedii. Dodatkowo nie zwalniają również działania prokuratury, która uważnie obserwuje zarówno działania służb mundurowych, jak i istotnych urzędników. 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dramat Aleksandry Kwaśniewskiej! Po latach zdradziła bolesną tajemnicę o swoim ojcu i aborcji
  2. Anna Komorowska w dniu ślubu z Bronisławem wyglądała jak milion dolarów! Ujawniono ich zdjęcie ślubne. Nie poznacie prezydenta!
  3. Dominika Gwit wpadła w furię. "Jestem piękną kobietą"; "Mam to w d*pie!"
  4. Gdzie mieszkała Edyta Górniak zanim zdobyła sławę? Bardzo biedne warunki, aż ciężko uwierzyć, że tu dorastała gwiazda
  5. Edyta Jungowska wraca do telewizji! Ale fani Bożenki nie mają powodu do radości
  6. Jak dbać o psy i koty podczas upałów? Jest kilka sprawdzonych sposobów

Źródło: Polsat News

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News