Średnia krajowa to żart. Oto ile naprawdę zarabiają Polacy

Średnia krajowa to żart. Oto ile naprawdę zarabiają Polacy Źródło:

Opublikowano informacje na temat zarobków Polaków. Wyniki badań znacząco się różnią od danych przedstawianych przez GUS o prawie jedną trzecią. Niestety na niekorzyść Polaków. 

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane, według których wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły do 4218 złotych brutto, czyli 3005 zł na rękę. Problem polega na tym, że dotyczy to tylko przedsiębiorstw zatrudniających ponad 10 pracowników. Dodatkowo jest to uśredniona wartość wszystkich zarobków, więc wyniki dodatkowo są zawyżone. To jest dramat. W dużych firmach szefostwo zarabia najczęściej po kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ile zostaje więc pracownikom, by średnia się zgadzała? No właśnie.

W związku z tym podaje się dominantę, która jest wartością najczęściej występujących zarobków. W przypadku GUS ta wartość jest liczona co dwa lata i następna będzie publikowana najprawdopodobniej w lutym. Natomiast jedna  firm badawczych już opublikowała swoje badania danych o zarobkach 143 tysięcy pracowników.

Według nich najczęściej występującą pensją w 2015 roku było 3000 brutto za miesiąc, co daje 2156 zł na rękę. Jest to o 849 zł netto mniej dla sektora przedsiębiorstw i o 628 zł netto mniej niż średnia dla całej gospodarki przedstawiana przez GUS.

Oprócz tego w 2015 roku nastąpiło przyspieszenie najniższych wynagrodzeń, przeciętne o 123 złote, a najczęściej płacone o 530 złotych. Według analityków ten trend ma się utrzymać. Wpływ na to ma coraz większa liczba miejsc pracy i coraz mniejsza ilość pracowników.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :
źródło: money.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News