Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Stanford skonstruowali miniaturowe laboratorium diagnostyczne, które powala swoimi niewielkimi rozmiarami oraz ceną . Urządzenie ma wykrywać wczesne stadium raka piersi i inne śmiertelne choroby, takie jak malaria, czy gruźlica.

– Przy koszcie produkcji na poziomie 1 centa za pojedynczy chip, nowa technologia ma szansę zapoczątkować rewolucję w diagnostyce medycznej, podobną do tej, którą zapoczątkowało tanie sekwencjonowanie genomu – mówi Ronald Davis, doktor, profesor biochemii i genetyki i dyrektor Stanford Genome Technology Center, jeden z twórców urządzenia.

Urządzenie mieście się w dłoni, a dzięki swojej cenie ma pomóc lekarzom na całym świecie. Wynalazek może uratować życie zwłaszcza chorym w tych państwach, które są niskorozwinięte. Tam dostęp do diagnostyki jest ciągle bardzo ograniczony.

„Laboratorium-na-chipie” – jak nazywa się urządzenie – pomoże jednak nie tylko w walce z rakiem. Dzięki niemu będzie dało się wykryć także HIV czy malarię.

źródło: msn

...

Zobacz również