Spowiedź przed Wielkanocą? Tutaj będą najmniejsze kolejki

Spowiedź przed Wielkanocą? Tutaj będą najmniejsze kolejki Źródło: fot. Wikimedia Commons/Polimerek

Spowiedź w Wielki Piątek i inne dni Wielkiego Tygodnia planuje nawet 67% Polaków. Trwający okres jest zatem najgorętszym w polskich kościołach. Kapłani robią wszystko, by ze spowiedzi mogło skorzystać jak najwięcej wiernych. Warto sprawdzić, gdzie do spowiedzi można przystąpić o każdej porze i gdzie będą najmniejsze kolejki.

Kościół w swoich przykazaniach nakazuje przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu spowiedzi. Także przynajmniej raz do roku - w okresie wielkanocnym - nakazuje przystąpić do komunii świętej. Te sakramenty są ze sobą nieodłącznie związane, toteż wielu katolików właśnie przed świętami wielkanocnymi udaje się do spowiedzi. Z tego powodu w wielu kościołach przed konfesjonałami ustawiają się długie kolejki wiernych, chcących zdążyć ze spowiedzią i pokutą przed sobotnią wigilią paschalną. Najczęściej odbywa się spowiedź w Wielki Piątek, szczególnie pokutny dzień Wielkiego tygodnia. Popularna jest także spowiedź w Wielką Sobotę - dzień, w którym w Kościele aż do wieczora nie odbywają się żadne liturgie.

Spowiedź w Wielki Piątek i Sobotę w Warszawie

W związku z tak dużym zapotrzebowaniem na spowiedź w Wielkim Tygodniu, kapłani organizują w kościołach tzw. Noc Konfesjonałów. Po raz pierwszy na pomysł ten wpadł ks. dr. Grzegorz Adamski w 2010 roku. W ten sposób chciał upamiętnić Jana Pawła II. Noc Konfesjonałów zaczęła się wówczas 2 kwietnia o godzinie 21.37. W pierwszej edycji udział wzięły 3 parafie, w ostatniej - 2017 roku - 220. W tym roku udział w Nocy Konfesjonałów zgłosiło już 238 parafii. Noc Konfesjonałów odbywa się w całej Polsce i polega na tym, że kościoły oferują spowiedź do późnych godzin nocnych ze środy na czwartek, czwartku na piątek i piątku na sobotę w Wielkim Tygodniu. W Warszawie w tym roku w wydarzeniu bierze udział 9 parafii, m.in.: NMP Matki Kościoła na Domaniewskiej, św. Kazimierza, Zmartwychwstania Pańskiego, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, NMP Matki Miłosierdzia czy św. Aleksandra. W tych kościołach można spodziewać się spowiedzi do późnych godzin nocnych, dzięki czemu można wybrać moment, który będzie najdogodniejszy. Można także spodziewać się dużej liczby spowiedników, dzięki czemu kolejki nie powinny być bardzo długie.

Spowiedź w Krakowie, spowiedź we Wrocławiu

W Krakowie w Nocy Konfesjonałów udział weźmie 7 parafii. Wśród nich można wymienić parafie: Miłosierdzia Bożego, św. Floriana, św. Jana Chrzciciela i św. Augustyna czy św. Grzegorza. Także kościoły: św. Jana Chrzciciela, św. Rafała Kalinowskiego i znajdujące się w okolicy opactwo Benedyktynów w Tyńcu. We Wrocławiu w jedną z nocy w najbliższych dniach, by się wyspowiadać, udać się można aż do 14 kościołów. Noc Konfesjonałów odbędzie się w parafii katedralnej św. Jana Chrzciciela, a także m.in. w parafiach: Bożego Ciała, św. Ignacego Loyoli, św. Klemensa Dworzaka, św. Augustyna, św. Antoniego czy NMP Matki Pocieszenia. Prócz tego do późnych godzin nocnych spowiedź będzie odbywała się w parafiach: św. Maksymiliana Marii Kolbego, św. Jana Apostoła, św. Karola Boromeusza, Ducha Świętego, św. Wawrzyńca, Matki Boskiej Bolesnej i św. Mikołaja.

Spowiedź przed Wielkanocą w Polsce

Warto, jeśli chce się uniknąć kolejek, poszukać mniejszych kościołów, oddalonych od największych skupisk ludzi. Warto wybierać mniejsze parafie oraz kościoły nieparafialne (filialne, zakonne). Informacje na ten temat można znaleźć na stronie własnej diecezji. Jeśli zaś chce się wybrać do spowiedzi nocą w Wielki Piątek lub w dzień w Wielką Sobotę, można znaleźć listę kościołów, w których trwa akcja Noc Konfesjonałów. Lista ta prezentowana jest na stronie internetowej nockonfesjonalow.pl. WARTO PRZECZYTAĆ:
  1. Jest ZUPEŁNIE NOWY grzech! Obowiązkowo trzeba się z niego wyspowiadać przed Wielkanocą
  2. Kościół: Za te grzechy miliony zwykłych Polaków trafią do piekła
  3. Papież nie wytrzymał. Ekskomunikował księdza za...
Następny artykuł