Kraków: PiS sprzeda Kościołowi działkę wartą miliony za kilkadziesiąt tysięcy złotych

Kraków: PiS sprzeda Kościołowi działkę wartą miliony za kilkadziesiąt tysięcy złotych Źródło: fot. flickr / pixabay / wikimedia / Adrian Grycuk

Krakowscy radni z ramienia Prawa i Sprawiedliwości podjęli decyzję o sprzedaży Kościołowi z 98% rabatem działek wartych w sumie 3,4 milionów złotych. Kościół zapłaci kilkadziesiąt tysięcy złotych i mimo, że wszystko jest zgodnie z prawem to opozycja zgłasza swój sprzeciw.

Wycenione przez rzeczoznawcę działki znajdujące się w okolicach Centrum im. Jana Pawła II "Nie lękajcie się" są warte 3,4 mln złotych. Większość rady miejskiej, którą stanowią radni Prawa i Sprawiedliwości, zdecydowała, że Kościołowi katolickiemu - z racji, że prowadzi działalność charytatywną lub inną przewidzianą w polskim prawie uprawniającą do 98% bonifikaty - sprzeda się je za jedynie 68 tysięcy złotych.

Sprawa działek, mimo że jest już przesądzona, budzi sprzeciw radnych opozycji, którzy nie godzą się na takie postępowanie. Chcą, by miasto chociaż spróbowało przeprowadzić sprawiedliwy przetarg, na którym miasto nie ucierpi tak bardzo finansowo. Pojawiły się również pomysły, by dokonać wymiany za inne działki, które są potrzebne miastu, a aktualnie znajdują się w posiadaniu Kościoła.

Najprawdopodobniej jednak nic się w tej sprawie nie zmieni, ponieważ w świetle polskiego prawa sprzedaż wartych miliony złotych nieruchomości za kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych jest legalne. Jeśli nabywca - najczęściej związki wyznaniowe, w tym głównie Kościół katolicki - prowadzi działalność charytatywną, opiekuńczą, kulturalną, leczniczą, oświatową lub wychowawczą to może nabyć nieruchomość na specjalnych warunkach przewidujących ogromne bonifikaty.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

bh, źródło: gazeta krakowska

Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu