Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości toczą spór z władzami Poznania o postawienie 5-metrowego pomnika Chrystusa w centrum miasta. Zastrzeżenia ma także konserwator zabytków.

5-metrowy pomnik Chrystusa, który ma stanąć na placu Mickiewicza w Poznaniu to inicjatywa Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego. Jak tłumaczą inicjatorzy pomnik musi stanąć w Poznaniu ponieważ podobny stał tam przed wojną jako wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości.

Jak przekonuje poznańska konserwator zabytków w obecnym kontekście przestrzennym placu, zorganizowanym przez pomniki Adama Mickiewicza i Poznańskich Krzyży, umieszczenie w ich sąsiedztwie kolejnego wielkogabarytowego monumentu budzi zastrzeżenia konserwatorskie.

Z uwagi na sprzeciw poznańskich władz i konserwatora zabytków wobec stawiania pomników w tym miejscu inicjatorzy postanowili obejść prawo i wbrew wszystkiemu postawić tam 5-metrowy pomnik z brązu jako element wystawy poświęconej jego przedwojennemu odpowiednikowi. Do uczestnictwa w imprezie gorąco zachęca także archidiecezja poznańska z abp Stanisławem Gądeckim na czele.

Najprawdopodobniej pomnik tak czy inaczej stanie na stałe w wybranym przez zwolenników PiS miejscu ponieważ ani policja ani władze miasta nie mają zamiaru przeszkadzać w „religijnej” uroczystości.

Takie pobłażliwe traktowanie omijania prawa i wymuszania budzi oburzenie w środowiskach laickich, które zaznaczają że postawienie tego pomnika w tym miejscu spowoduje takie wydarzenia jak na Krakowskim Przedmieściu 5 lat temu.


Polub pikio.pl by być na bieżąco!

bh, źródło: Głos Wielkopolski

Zobacz również