Tak ostrego spięcia pomiędzy niemieckimi politykami a amerykańską administracją nie było już dawno. 

Schulz czyli główny rywal Angeli Merkel w wyborach, do których zostało już niewiele czasu – zapowiada, że gdy wygra wybory do Bundestagu będzie dążył do usunięcia z Niemiec amerykańskich głowic.

Jako kanclerz Republiki Federalnej Niemiec będę zabiegał o to, by magazynowana w Niemczech na terenie Nadrenii-Palatynatu broń atomowa USA została wycofana – zapewnia.

W bazie Bundeswehry Buechel na terenie Nadrenii-Palatynatu w zachodniej części Niemiec znajduje się najprawdopodobniej 20 sztuk amerykańskiej broni z głowicami atomowymi. W Buechel składowane są bomby termojądrowe B61. Oczywiście decyzja o użyciu broni leży po stronie amerykańskiej. Inne kraje w których również są składowane to  Turcja , Belgia, Holandia, Włochy i Wielka Brytania

Martin Schulz zapowiedział, że w przypadku wygrania wyborów przedstawi nowe propozycje rozbrojeniowe, które – jak przekonują komentatorzy – z pewnością nie spodobają się administracji Donalda Trumpa. Do tego należy też dodać, że stosunki niemiecko-amerykańskie w ostatnich miesiącach nie są najlepsze z uwagi wyraźnie negatywnego stosunku prezydenta USA do obecnej kanclerz i amerykańskich żądań ws. wydatków na wojsko.

Konflikt z Koreą Północną jest dowodem na to, że ograniczenie zbrojeń, a szczególnie rozbrojenie atomowe, są pilnie potrzebne – dodał. Zarzuca on też Merkel, że ta chce przeznaczyć aż 30 mld euro rocznie, aby realizować postulowany przez NATO cel zwiększenia wydatków na wojsko do 2 proc. PKB.

Schulz jest innego zdania, uważa, że te pieniądze powinny być przeznaczona na ważniejsze rzeczy, t.j: szkoły, rozwój obszarów wiejskich i poprawę infrastruktury. Ich budżet obronny wynosi na tą chwile 37 mln. euro rocznie, stanowi to 1,2 proc. PKB.

Realizacja wyznaczonego przez NATO celu zwiększenia wydatków do 2 proc. PKB do 2024 roku oznaczałaby potrzebę podwojenie tej sumy. Kanclerz Angela Merkel i jej CDU deklarują „dążenie” do zwiększenia nakładów na obronność zgodnie z sugestiami Sojuszu. Wszystko zależeć będzie od wyborów do Bundestagu, które odbędą się 24 września.

...

Zobacz również

pixabay.com/Wikiimages
pixabay.com/code404