Emmanuel Macron miał być politykiem, który przyniesie Francji uzdrowienie i odświeżenie w polityce. Uwierzyły mu tłumy Francuzów, którzy widzieli w nim całkiem innego od reszty polityka. Macron miał szansę, by zapisać się złotymi zgłoskami w historii Francji. Jak wykazuje jednak badanie Harris Interactive, jego magia już nie działa. Przypominamy jednak, że to sondaż, a do tych należy podchodzić z przymrużeniem oka. 

Prezydent Francji pobił niechlubny rekord Jacquesa Chiraca i w ciągu ledwie trzech miesięcy od wygranych wyborów prezydenckich stracił większość poparcia. Już w połowie lipca media wrzały, że Macron leci na łeb na szyję. Nikt nie spodziewał się jednak, że będzie aż tak źle. Już tylko 37% Francuzów jest zadowolonych z polityki prezydenta. Przeciwko niemu jest natomiast 62% wyborców.

Najwięcej wrogów centrowy Macron ma wśród zwolenników skrajnych opcji z lewa i prawa. Prezydenta nie popiera 94% wyborców Frontu Narodowego i 87% wyborców Francji Nieujarzmionej.

Na poparcie nie może liczyć też wśród innych opcji. Trzech na czterech Republikanów nie popiera prezydenta. Także w Partii Socjalistycznej większość (57%) jest przeciw niemu. Najmniej niezadowolonych jest oczywiście wśród członków jego własnej partii (11%).

Badanie potwierdza więc, że magia Macrona się wyczerpała. Świeżość i uzdrowienie, jakie miał wnieść do polityki Francji, okazały się złudzeniem. Swoje poparcie, które miał w dniu wyborów prezydenckich (66%) zmniejszył niemal o połowę.

Jak podają francuskie media, wynikiem w sondażach swojego męża bardzo przejęła się Pierwsza Dama, która zaangażowała się w jego polityczną karierę.

źródło: onet.pl

...

Zobacz również