Spektakularny SUKCES PiS! Na to czekali wszyscy Polacy

Spektakularny SUKCES PiS! Na to czekali wszyscy Polacy

Przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości we współpracy z Centralnym Zarządem Służby Więziennej program „Praca dla więźniów” doczekał się obszernego podsumowania. PiS odtrąbił sukces, chwaląc się wzrostem zatrudnienia wśród więźniów oraz korzyściami, które płyną z pracy osadzonych.

Według danych Ministerstwa Sprawiedliwości odsetek pracujących więźniów wzrósł z 36 do 54 proc., a w planach jest dalsze zwiększenie zatrudnienia wśród osadzonych. Przy zakładach karnych ma powstać kolejnych 40 hal produkcyjnych, w których więźniowie będą pracowali na swoje utrzymanie oraz rodziny.

Trzy filary programu

Program „Praca dla więźniów” został oparty na trzech filarach: budowie hal produkcyjnych, mających zwiększyć liczbę miejsc pracy, wykonywaniu przez więźniów prac na rzecz społeczności lokalnych i organizacji charytatywnych oraz zatrudniania więźniów przez przedsiębiorców. Jak podkreślają autorzy programu, budowa hal produkcyjnych nie płynie z kieszeni podatników, a z Funduszu Aktywizacji Zawodowej Skazanych oraz Rozwoju Przywięziennych Zakładów Pracy, do którego trafia 45 proc. wynagrodzeń pracujących więźniów (wcześniej stawka wynosiła 25 proc.). Dzięki temu dochody funduszu wzrosły z 43,4 mln zł w 2015 r. do 64,6 mln zł w październiku 2017 r. i zbudowano hale w Krzywańcu, Gębarzewie, Potulicach, Poznaniu, Sierakowie Śląskim, Dobrowie i Warszawie. - Gdy przychodziłem do Ministerstwa Sprawiedliwości byliśmy pod względem zatrudnienia więźniów na szarym końcu w Europie. Dziś gonimy światową czołówkę. Nasz program był strzałem w dziesiątkę. Zainteresowanie przedsiębiorców przerosło nasze oczekiwania - ocenia wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Resocjalizacja przez pracę

Liczba pracujących skazanych wzrosła z 23942 w styczniu 2016 do 35 851 obecnie. Zwiększenie liczba aktywnych zawodowo więźniów, zdaniem Dyrektora Generalnego Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński ma kluczowe znaczenie dla resocjalizacji osadzonych. - Skazani, którzy pracują, widzą, że mogą funkcjonować w społeczeństwie inaczej niż dotychczas i na nowo układać sobie życie - podkreślił. Zdanie Dyrektora Generalnego Służby Więziennej podziela również wiceminister Jaki. - Większa ilość pracujących więźniów spowoduje szybszą i lepszą resocjalizację. Jestem przekonany, że w ciągu dekady spadnie powrotność do przestępstw. Wszystkie badania na świecie pokazują, że praca jest najlepszym narzędziem resocjalizacji - podkreśla polityk. Dzięki programowi wzrosły także środki odprowadzane na alimenty. W tym roku będzie ich o 3 mln złotych więcej niż w 2015 r. Źródło: fronda.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News