Trwa nieustanny konflikt między rządem Prawa i Sprawiedliwości a Komisją Europejską. Tym razem ponownie wrócił on na tory relokacji uchodźców. Komisja wydała specjalne oświadczenie w tej sprawie.

Polska wraz z Węgrami i Czechami oficjalnie odpowiedziała na zarzuty w sprawie niewywiązania się z obowiązku relokacji uchodźców. Komisja Europejska nie przyjmuje jednak przedstawionych argumentów.

Uważam, że możliwość, która powinna być rozważona – i ujmuję to w bardzo łagodny i dyplomatyczny sposób – jest taka, żeby wszystkie państwa członkowskie zastosowały się do decyzji, które same podjęły – skomentował postawę Polski rzecznik Komisji Europejskiej, Alexander Winterstein.

Zapowiada również, że jeśli nasz kraj nie zdecyduje się na przyjęcie uchodźców zgodnie z deklaracjami poprzedniego rządu, to sprawa trafi przed unijny Trybunał Sprawiedliwości. Na razie przedstawiciele Komisji chcą jeszcze raz przeanalizować pismo od polskich władz w tej sprawie.

To rozwiązanie jest błędne i zagraża bezpieczeństwu. Po raz kolejny podkreślam, że bezpieczeństwo narodowe pozostaje w zakresie wyłącznej odpowiedzialności każdego państwa członkowskiego – skomentował w oświadczeniu zarzuty Komisji Europejskiej Mariusz Błaszczak.

źródło: polsatnews.pl

...

Zobacz również