Kancelaria Prezydenta ogłosiła, że podczas czwartkowej konferencji prasowej Andrzej Duda wygłosi ważne przemówienie. Jak się okazało, prezydent w swoim wystąpieniu potwierdził dotychczasowe dążenia i nie pozostawił wątpliwości, jakoby miał zmieniać plany.

Jak mówił Duda, dalej konsekwentnie zmierza w kierunku przeprowadzenia w Polsce referendum konstytucyjnego. Oświadczył także, że prace w sprawie jego zorganizowania sukcesywnie posuwają się do przodu. W jego sprawie zaplanowano na czwartek spotkanie z marszałkami Sejmu i Senatu. Na poniedziałek zaplanowane są natomiast rozmowy z przewodniczącym Kukiz’15.

Dzisiaj zjawią się w Pałacu Prezydenckim marszałkowie, a w poniedziałek odbędą się konsultacje z przewodniczącym Kukizem i przedstawicielami jego ugrupowania. W tym kontekście chciałbym zaznaczyć, że to konsultacje dla mnie bardzo ważne. Sama kwestia tego referendum, które nazywam referendum konsultacyjnym, kierunkowym, jest dla mnie niezwykle istotna – mówił Duda.

Prezydent podkreślił, że zapowiedziane przez niego referendum ma być badaniem nastrojów, jakie panują wśród Polaków i czy polskie społeczeństwo chce zmienić ustawę zasadniczą. Jak stwierdził Duda, w zapowiadanym referendum Polacy mieliby podsumować 20 lat funkcjonowania obecnej konstytucji i wypowiedzieć się co do swojej wizji przyszłości Polski.

Podtrzymuję, że chciałbym, aby Polacy w tym referendum wypowiedzieli się co do kierunków ustrojowych, jakie widzą dla RP na następne dziesięciolecia. Obecna konstytucja ma 20 lat. Myślę, że najwyższy czas na to, abyśmy dokonali pewnego podsumowania i zapytali polskie społeczeństwo, czy jest zadowolone z tych wszystkich kierunków, które obecnie polska konstytucja nakreśla, z tych gwarancji, które polska konstytucja daje – zaznaczył prezydent.

Zobacz również