Seks powoduje raka – tak przynajmniej twierdzi specjalistka zaproszona do studia Telewizji Republika w celu wyjaśnienia m.in. dlaczego seks nam szkodzi. 

W jednym z ostatnich programów „Zdrowie na Śniadanie” w Telewizji Republika gościem była laryngolog dr. Karolina Dżaman. Lekarz poinformowała, że wśród typowych czynników jakie mogą wywołać rozwój nowotworu tj. papierosy czy alkohol, znajduje się również seks.

Dżaman informuje, że picie alkoholu przy jednoczesnym paleniu papierosów zwiększa ryzyko zachorowania na raka blisko trzystukrotnie, ponieważ zachodzi wtedy tzw. zjawisko synergizmu polegający na tym, że jeden czynnik wywołujący nowotwór pomnaża się z drugim czynnikiem.

Ale to nie koniec. Jak przekonuje Dżaman, bardzo często zdarza się, że na raka chorują osoby, które nigdy nie piły i nie paliły. Wszystkiemu ma być winny… seks.

 – Okazuje się, że w tej chwili mamy do czynienia w całej Europie z takim zjawiskiem fenomenu epidemiologicznego, czyli z taką sytuacją w której trafiają do nas osoby młode, 30-40letnie, które nigdy nie piły, nigdy nie paliły a mają zaawansowane nowotwory w obrębie gardła. Zaczęliśmy poszukiwać u nich czynników ryzyka i okazuje się, że często są to osoby, które uprawiają seks z wieloma partnerami przez co są narażeni na zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego, który odpowiada m.in za raka szyjki macicy – przekonuje dr. Karolina Dżaman.

https://www.youtube.com/watch?v=D4UX3a6h1cI

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :


bh, źródło: telewizja republika

...

Zobacz również