Grupa Chlebem i Solą wraz z Fundacją Batorego utworzyła pierwszy polski portal internetowy dotyczący uchodźców i imigracji. uchodzcy.info, bo taki jest adres strony, ma być źródłem wiedzy o imigrantach, którzy przybywają do Europy.

Na stronie można znajduje się wiele informacji i pojęć dotyczących uchodźców i kryzysu imigracyjnego. Wiara wśród uchodźców, skąd przybywają, akty prawne dotyczące migracji, jakie w  Europie działają inicjatywy i organizacje niosące imigrantom pomoc – to tylko część materiałów jakie znaleźć można na stronie.

Jak oświadczyli założyciele, chcą przerwać ze panującymi w polskim społeczeństwie stereotypami na temat uchodźców. Ich celem jest także dostarczenie „argumentów do rzeczowej dyskusji”, ponieważ debata publiczna o migrantach „zeszła do zatrważająco niskiego poziomu”.

„Mimo że temat kryzysu migracyjnego i uchodźców od wielu miesięcy nie schodzi z pierwszych stron gazet, wciąż brakowało nam kompleksowego źródła rzetelnej wiedzy, które pomogłoby w uporządkowaniu faktów i dostarczało argumentów do rzeczowej dyskusji. Chaos informacyjny sprzyja powielaniu stereotypów i podsycaniu uprzedzeń, a debata publiczna zeszła do zatrważająco niskiego poziomu” – mówi Michał Borkiewicz z grupy Chlebem i Solą.

Ponadto portal ma pomóc osobom, które chciałyby nieść uchodźcom pomoc, ale nie wiedzą jak się do tego zabrać.

„Ogromne rzesze Polaków chcą pomagać ludziom uciekającym przed wojną i prześladowaniami. Często jednak brakuje im pomysłu, wiedzy i wiary we własną sprawczość. Dla nich przede wszystkim jest ten portal” – mówi Borkiewicz.

Oprócz grupy Chlebem i Solą w powstawanie strony zaangażowała się założona przez George’a Sorosa Fundacja Batorego. Portal utworzono w ramach programu Obywatele dla Demokracji, którego finansowanie zapewnia Fundusz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: polskieradio.pl
pt

...

Zobacz również