Soros: Muzułmański imigrant to w katolickiej Polsce utożsamienie zła

Soros: Muzułmański imigrant to w katolickiej Polsce utożsamienie zła Źródło: fot. flickr / pexels /

George Soros, amerykański finansista i filantrop, w rozmowie z "The New York Review Of Books” stwierdził, że muzułmański imigrant jest odbierany w Polsce jako utożsamienie zła. Według miliardera głównym odpowiedzialnym za taki stan rzeczy jest lider obozu rządzącego, Jarosław Kaczyński.

 - Polska jest jednym z najbardziej homogenicznych etnicznie i religijnie krajów w Europie. Muzułmański imigrant to w katolickiej Polsce utożsamienie zła. Kaczyńskiemu udało się zrobić z niego diabła - przekonuje Soros.

Według filantropa przywódcy tacy jak Kaczyński czy Orban chcą stworzyć reżimy oparte na etnicznym i religijnym nacjonalizmie co da im nieograniczoną władzę.

 - Chcą przywrócić pozorowane demokracje, które istniały w okresie międzywojennym - admirała Horthy’ego na Węgrzech i Piłsudskiego w Polsce. Orban już przejął część demokratycznych instytucji, które powinny być autonomiczne, Kaczyński dopiero zaczął. Będzie trudno ich odsunąć od władzy - stwierdza Amerykanin.

Soros przyznaje, że Polska potrzeba jest Niemcom jako strefa buforowa przed Rosją jednak rządy Kaczyńskiego to utrudniają.

Ponadto według amerykańskiego miliardera, Unia Europejska musi się aktualnie zmierzyć nie tylko z kryzysem imigracyjnym ale także kilkoma innymi problemami zagrażającymi jej istnieniu. Soros jest przekonany, że jedynym gwarantem wyjścia ze wszystkich kryzysów są Niemcy i ich dominacja w Europie.

 - UE musi się obecnie zmierzyć nie tylko z jednym kryzysem, ale co najmniej pięcioma, sześcioma kryzysami na raz: Rosja, Ukraina, Grecja, Brexit, kryzys imigracyjny oraz Syria. Nie wspominając o negatywnym wpływie zamachów w Paryżu, i gdzie indziej, na opinię publiczna w Europie. Niemcy, pod przywództwem Merkel, uzyskali pozycję hegemona, ale nie kosztowało ich to zbyt drogo. Zazwyczaj hegemon musi dbać nie tylko o własny interes, ale także o interes tych, którzy znaleźli się pod jego opieką. Niemcy muszą podjąć decyzję, czy chcą wziąć na siebie odpowiedzialność i ryzyko bycia dominującą siłą w Europie? - mówi Soros.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

bh, źródło: nybooks.com / wpolityce
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News