Koniec ze skandalicznymi warunkami na SOR-ze? Minister wprowadzi monitoring

Koniec ze skandalicznymi warunkami na SOR-ze? Minister wprowadzi monitoring Źródło: Pixabay.com/blickpixel

SOR owiany jest w Polsce złą sławą. Przypadki umierających w poczekalni pacjentów obiegły w tym roku nagłówki mediów. Kryzys w służbie zdrowia dotarł do ministerstwa zdrowia. Szef resortu zadeklarował, że już niedługo na SOR-ach pojawią się kamery monitorujące stan zdrowia pacjentów.

SOR, czyli szpitalne oddziały ratunkowe, są miejscem pierwszego kontaktu pacjenta z urazem, nagłą dolegliwością lub po przebytym wypadku.

SOR do poprawy. Minister zdrowia obiecuje kamery na oddziałach ratunkowych

Niestety, w ostatnim czasie media obiegły smutne historie związane z oddziałami. Potrzebujący pilnej interwencji pacjenci byli przez lekarzy zbywani bądź zmuszani do wielogodzinnego czekania na swoją kolei. Bywało, że w męczarniach umierali - wspomnijmy historie z Sanoka, Częstochowy czy Wodzisława Śląskiego.

Te koszmary na poczekalniach izb przyjęć nie uszły uwadze ministerstwa zdrowia. Jednak dopiero wtedy, gdy sprawa nabrała medialnego rozgłosu, resort zdecydował się na twardą reakcję. 

Portal Rynekzdrowia.pl donosi dziś, że minister zdrowia Łukasz Szumowski podjął w sprawie istotną decyzję. Ministerstwo Zdrowia do końca 2020 roku zamierza sfinansować kamery, które zostaną zamontowane w poczekalniach wszystkich SOR-ów.

- Do końca przyszłego roku wszystkie szpitalne odziały ratunkowe (SOR) zostaną wyposażone w urządzenia służące do monitorowania pracy personelu i obsługi pacjentów - zapowiedział minister Łukasz Szumowski, cytowany przez "Gazetę Polską".

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że pierwsze kamery trafią do 76 największych polskich SOR-ów. Stwierdził też, że taka forma kontroli pozwoli na "raportowanie czasu pracy w trybie ciągłym". Kolejne placówki będą stopniowo uzupełniane o monitoring, aż do końca 2020 roku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Portal przypomina kolejne koszmarne historie z SOR-ów, które nie powinny mieć miejsca. Zwijająca się z bólu pacjentka w ZCO w Dąbrowie Górniczej, zgon 39-latka w izbie przyjęć w szpitalu w Zawierciu, brak opieki nad 86-latką, która spadła z łóżka w szpitalu w Bytomiu - tych historii jest znacznie więcej. 

Zakładamy, że same kamery, mające rejestrować w czasie rzeczywistym stan zdrowia czekających pacjentów, nie rozwiążą jednak problemów na polskich SOR-ach. To tylko mechaniczna kosmetyka. Doskonale widzimy, że sprawa wymaga systemowych poprawek.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Barbara Kurdej-Szatan powiększyła swój biust? Fani pospadali z krzeseł widząc jej OGROMNE wdzięki!
  2. Dramat Agnieszki Chylińskiej! Po latach zdradziła bolesny sekret. TEN mężczyzna bardzo ją skrzywdził
  3. Polski aktor próbował ośmieszyć Alicję Bachledę-Curuś. Teraz pożałował
  4. Rozenek zdradza smutną prawdę o trzeciej ciąży. Wzruszające wyznanie
  5. Maryja z tęczową aureolą je banana. Ta grafika to hit w sieci
  6. TVN podał rano wstrząsającą wiadomość o śmierci. Nie żyje twórca kultowego hitu kinowego

źródło: Rynekzdrowia

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News