CBOS zbadał jaki Polacy mają stosunek wobec przyjmowania uchodźców do naszego kraju. Okazuje się, że dużo znaczenia ma w tej kwestii popierana opcja polityczna, a także pochodzenie uchodźcy.

Trochę ponad połowa Polaków (54%) twierdzi, że Polska nie powinna przyjmować żadnych uchodźców z terenów zagrożonych wojną. Przeciwne zdanie przedstawia z kolei 40% ankietowanych, a 6% deklaruje, że nie ma w sprawie zdania.

Według badań, wśród tych, którzy popierają przyjmowanie imigrantów, są osoby o poglądach lewicowych, z wyższym wykształceniem, bogatsze, często zajmujące kierownicze stanowiska. Do grupy tej zaliczają się też pracownicy biurowi i urzędnicy.

Przeciwnicy uchodźców to natomiast osoby o najsłabszym wykształceniu, mieszkańcy małych miasteczek i wsi, którzy nie mogą pochwalić się wysokimi dochodami, a także osoby o poglądach prawicowych.

Co ciekawe, wyraźne różnice w podejściu do sprawy uchodźców widać też wśród zwolennikach określonych partii politycznych. Wedle tego, wyborcy Nowoczesnej to osoby, które najchętniej podchodzą do przyjmowania uchodźców. Podobnie elektorat Platformy Obywatelskiej też stanowią ludzie, którzy są za przyjmowaniem imigrantów. Z kolei najwięcej przeciwników niesienia pomocy uchodźcom jest wśród zwolenników Prawa i Sprawiedliwości i ruchu Kukiz’15.

O wiele bardziej przychylnie Polacy podchodzą do tematu przyjmowania uchodźców, jeśli zawęzić ten temat tylko do imigrantów z Ukrainy. Niemal 60% wyraziło chęć przyjęcia uciekających przed wojną Ukraińców. 34% osób było przeciwnych. Tu także najbardziej chętni przyjmowaniu uciekinierów są wyborcy Nowoczesnej i PO.

Elektorat PiS i Kukiz’15 jest jednak podzielony w tej kwestii – 44% osób spośród wyborców tych partii jest za przyjmowaniem, 47% przeciw, a 9% nie ma zdania.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: interia.pl
pt

...

Zobacz również