Według najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej, gdyby w tym momencie przeprowadzono wybory, w Sejmie znalazłoby się pięć partii. Formacją z najmniejszym poparciem byłby Sojusz Lewicy Demokratycznej, który miałby wrócić do politycznej gry w Sejmie.

Wciąż dużą przewagę nad pozostałymi partiami w Sejmie ma PiS, które cieszy się poparciem na poziomie 38%. Za partią rządzącą znalazła się Nowoczesna z wynikiem 17%, a tuż za nią, na trzecim miejscu uplasowało się PO, na którą głos oddałoby 14% wyborców. W Sejmie znalazłoby się też ugrupowanie Kukiz’15, które w sondażu uzyskało 6% i SLD z 5% poparcia. 10% ankietowanych wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.

Wyniki te pozostały niemal niezmienione względem podobnego sondażu przeprowadzonego w październiku. Poparcie zmieniło się tylko w stosunku do Nowoczesnej – wzrost o 1 pkt procentowy. Z kolei PO zanotowała gorszy o 1 pkt procentowy wynik. SLD, podobnie jak Nowoczesna, w ciągu miesiąca zarobił 1 pkt procentowy, czym przebiło się przez próg wyborczy.

Poza tymi partiami, ankietowani zadeklarowali też chęć oddania głosu na inne partie, które jednak nie sprostały wymaganiom progu wyborczego. 4% badanych zadeklarowało oddanie głosu na PSL, na Wolność (byłą partię KORWiN) głosowałoby 2% badanych (spadek o 1 pkt procentowy względem października). Spadek o 1 pkt procentowy zanotowała też Partia Razem, która osiągnęła wynik 1% poparcia.

Ponadto, 67% badanych stwierdziło, że na pewno wzięłoby udział w wyborach, gdyby teraz miały się odbyć. Przeciwną postawę wyraziło 18% ankietowanych, a 14% stwierdziło, że nie wie, czy wzięłoby w wyborach udział.

Polub fanpage jedynego bezstronnego portalu informacyjnego


źródło: interia.pl
pt

...

Zobacz również