Jak wykazał sondaż przeprowadzony ostatnio na Ukrainie, wielu z naszych sąsiadów wciąż mile wspomina Józefa Stalina. Prawie 1/3 ankietowanych stwierdziła, że Stalin był „wielkim wodzem”.

Badanie przeprowadzono w dniach 4-19 sierpnia na 2040 obywatelach Ukrainy ze 110 różnych miast. Badanie wykazało, że 29,6% Ukraińców zgadza się ze stwierdzeniem, że Józef Stalin był „wielkim wodzem”.

Z kolei 17,9% ankietowanych stwierdziło, że jednocześnie zgadza się i nie zgadza z tym stwierdzeniem. Przeciwników Stalina stanowiła grupa 27,9%, która oświadczyła, że „całkowicie nie zgadza się z tym, że Stalin był wielkim wodzem”. 15,6% ankietowanych stwierdziło natomiast, że nie ma zdania w tej kwestii.

Badanie przeprowadzone zostało przez Fundację „Demokratyczne Inicjatywy” i Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii. Badania nie przeprowadzano na zaanektowanym przez Rosję Krymie i terenach wschodniej Ukrainy, gdzie trwają walki z prorosyjskimi separatystami.

Co ciekawe, całkiem inne wyniki dał sondaż przeprowadzony przez Kijowski Instytut w lutym, kiedy badano stosunek Ukraińców do działań radzieckiego wodza. Poparło go wtedy 17% badanych, a 37% wyraziło negatywny stosunek do jego działań.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO

Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!

źródło: rp.pl
pt

...

Zobacz również