Ponad połowa (54%) obywateli Rosji uważa, że Józef Stalin odegrał pozytywną rolę w historii ich kraju. Powyższe dane pochodzą z sondażu przeprowadzonego przez niezależne Centrum Jurija Lewady.

Podobna liczba ankietowanych uważa Stalina za mądrego przywódcę, który doprowadził ZSRR do dobrobytu. Większość osób (60%) nie chciałaby jednak żyć w kraju rządzonym przez kogoś takiego jak on, jednak liczba ta spadła aż o 14 % w porównaniu z identycznym badaniem przeprowadzonym w 2008 roku. Co ciekawe 2/3 badanych uważa Gruzina za tyrana odpowiedzialnego za śmierć milionów niewinnych ludzi, jednak 23% z tej grupy badanych przyznaje, że mimo wszystko odnosi się do niego pozytywnie.

Zastępca dyrektora Centrum Lewady Aleksiej Grażdankin wyjaśnia, że Stalin w oczach Rosjan był odpowiednim przywódcą w trudnych czasach wojny i braku stabilności kiedy niezbędne były rządy silnej ręki. Grażdankin uważa, że wzrost popularności słynnego dyktatora jest spowodowany sytuacją polityczną i ekonomiczną w jakiej znaleźli się w ostatnich latach Rosjanie.

Politolog Aleksiej Makarkin uważa, że Rosjanie oceniają Stalina tylko i wyłącznie przez pryzmat historii. Uważają go za dobrego stratega oraz postać, która przyczyniła się do zwycięstwa w II wojnie światowej. Sami jednak wolą podbijać Berlin z marszałkiem Żukowem siedząc przed ekranem komputera niż przenieść się do tamtych niepewnych i krwawych czasów.

Józef Gawron

źródło: vedomosti.ru 

Zobacz również

Starannie wyselekcjonowane wiadomości z Polski i ze świata. Podajemy tylko informacje, a opinie pozostawiamy Czytelnikom. Przedstawiamy wiadomości bez cenzury i bez linii redakcyjnej.