Instytut Badań Pollster przeprowadził badanie opinii publicznej na temat ewentualnego następcy lidera obozu władzy, Jarosława Kaczyńskiego. Wśród wskazanych polityków znaleźli się m.in. Antoni Macierewicz i Zbigniew Ziobro. Jak zawsze przypominamy, że do każdego sondażu należy podchodzić z dystansem.

Niedawny wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla „Financial Times”, w którym oświadczył, że prawdopodobnie wycofa się z polityki w ciągu następnych ośmiu lat, wzbudziły spekulacje na temat jego następcy.

Dlatego też Instytut Badań Pollster, na zlecenie jednego z dzienników, zadał Polakom pytanie: „Kto mógłby zastąpić Jarosława Kaczyńskiego na stanowisku prezesa PiS?”.

Wśród ewentualnych następców Jarosława Kaczyńskiego pojawili się m.in. Marek Kuchciński z 4% głosów, Antoni Macierewicz czy Joachim Brudziński, których wskazało 7% pytanych, a także obecny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, którego w roli prezesa PiS i lidera obozu władzy widzi 13% respondentów.

Obecna premier rządu Prawa i Sprawiedliwości uzyskała w badaniu 26% wskazań, co dało jej drugie miejsce w szeregu. Najwięcej, bo 29% głosów, uzyskał obecny minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

Jak tłumaczy wyniki sondażu dr Wojciech Jabłoński, dobry wynik wicepremiera Mateusza Morawieckiego to sygnał, że wyborcy tęsknią za nową twarzą, przy jednoczesnym zachowaniu idei partii. Jak przekonuje, ludzie z jednej strony chcą kontynuować „dobrą zmianę”, ale z drugiej są zmęczeni kontrowersyjnymi osobowościami, jak Antoni Macierewicz.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: instytut badań pollster dla se

Zobacz również