Sondaż: Polacy zaskoczyli badaczy. Według nich liderem opozycji jest...

Sondaż: Polacy zaskoczyli badaczy. Według nich liderem opozycji jest...

Kiedy zadać na ulicy w Polsce pytanie, kto jest liderem opozycji, spodziewać można się trzech odpowiedzi. Grzegorz Schetyna, Mateusz Kijowski i Ryszard Petru - te trzy nazwiska byłyby z pewnością najbardziej spodziewanymi opcjami. Okazuje się jednak, że Polacy myślą całkiem inaczej.

Być może to afery, jakie ostatnio rozpętały się wokół Mateusza Kijowskiego i Ryszarda Petru sprawiły, że tak stracili na popularności wśród Polaków. Zarówno jeden jak i drugi nie przodował w sondażu dotyczącym osób uważanych za liderów opozycji.

13% ankietowanych odpowiedziało, że ich zdaniem to Petru jest liderem opozycji. Z kolei 12% wybrało takim Grzegorza Schetynę. Słabo w zestawieniu wypadł Mateusz Kijowski, który może liczyć tylko na 1% ankietowanych. Co ciekawe, największa była grupa, która stwierdziła, że nie jest w stanie wskazać lidera - 30% badanych.

Jak widać, wyniki wykazały, że to wcale nie lansowane przez media na liderów opozycji sylwetki są brane przez Polaków za faktycznych przywódców. Status ten, według wyborców, należy do... Pawła Kukiza. Lider Kukiz'15 cieszy się 24% poparcia w sondażu dotyczącym lidera opozycji.

Politolog z UW, Jarosław Flis, jest zdania, że wcale nie musi być tylko jeden lider opozycji. Flis przypomina okres rządów PiS sprzed 10 lat. Wtedy to PO razem z PSL walczyło z rządem Kaczyńskiego.

 - Obecna koalicja rządząca to praktycznie jedna partia, ale czy ideałem byłaby jedna siła w opozycji? W wyborach 2007 r. PiS został pokonany przez dwa ugrupowania: PO i PSL. Nie jest więc wcale oczywiste, że opozycja potrzebuje jednego lidera - komentuje politolog.

Warto dodać, że podczas ankiety przeprowadzano także jeszcze jedno badanie. To dotyczyło wskazania jednej osoby spośród opozycji, która byłaby najlepszym rywalem dla Jarosława Kaczyńskiego. Aż 30% Polaków stwierdziło, że w istocie... Jarosław Kaczyński w opozycji nie ma godnych siebie rywali.

pt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News