Sondaż: Polacy o łatwiejszym dostępie do broni

Sondaż: Polacy o łatwiejszym dostępie do broni

Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz, podczas jednego ze spotkań oświadczył, że w niedalekiej przyszłości jego resort podejmie kroki w celu ułatwienia Polakom dostępu do broni. W tym kontekście przeprowadzono badanie opinii społecznej. Jak zawsze przypominamy, że do każdego sondażu należy podchodzić z dystansem.

Na Targach Książki Historycznej, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz oświadczył, że ułatwienie Polakom dostępu do broni to tylko kwestia czasu. Najpierw jednak - jak podkreślił szef resortu obrony - Polacy muszą się nauczyć obsługi broni i dojrzeć do jej posiadania - w tym ma pomóc m.in. stworzona przez MON Obrona Terytorialna.

 - Społeczeństwo polskie dzisiaj jest innym społeczeństwem niż było w okresie II Rzeczypospolitej i zapewne przyjdzie taki moment, kiedy to, o czym pan mówi (ułatwienie dostępu do broni - przyp.red.) będzie można zrealizować. Ale przejdźmy kolejne etapy dorastania do posługiwania się i posiadania broni. Bo broń to jest wielka, wielka odpowiedzialność i trzeba się tej odpowiedzialności po prostu normalnie nauczyć. Ja nie mówię o dziesiątkach lat, ale mówię o latach – oświadczył minister Macierewicz.

Instytut Badań Rynkowych i Społecznych przeprowadził sondaż wśród Polaków pytając ich o kwestię ułatwienia dostępu do broni.

Jak się okazuje, ogromna większość Polaków jest przeciwna łatwiejszemu dostępowi do broni - aż 79% badanych nie zgadza się z tym pomysłem. Zaledwie 19% z nas chciałoby takiego rozwiązania. Reszta, czyli 2% Polaków nie ma w tej kwestii zdania.

bron

Aktualnie 193 tysięcy Polaków posiada pozwolenie na broń. W ich rękach znajduje się  390 tysięcy sztuk broni, z czego 283 tysięcy to broń myśliwska.

bh

Następny artykuł