Według sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej, Polacy lepiej oceniają działania polskiej policji niż Kościoła. Okazuje się też, że wielu z naszych rodaków nie wie, co myśleć o NSZZ Solidarność, a ZUS zyskuje kolejne głosy poparcia.

Jak podaje CBOS, prawie 3/4 Polaków pozytywnie ocenia działanie policji (72%), a 17% krytykuje funkcjonariuszy. To taki sam wynik, jak podczas ostatniego badania. Co ciekawe, gorzej od mundurowych wypadli kapłani, którzy mogą liczyć na poparcie w wysokości 55% społeczeństwa i krytykę co trzeciego Polaka (31% przeciw).

Największe poparcie Kościół ma wśród młodych – uczniowie i studenci często pozytywnie wypowiadają się o Kościele. Tak samo jest wśród gospodyń domowych i ludzi z niskim wykształceniem. Z kolei najwięcej krytyków Kościoła znaleźć można wśród osób niepraktykujących religijnie, ludzi określających swoje poglądy jako lewicowe czy wśród pracowników biurowych.

NSZZ Solidarność, podobnie jak podczas ostatniego badania, nie może liczyć na wysokie poparcie. Związek może liczyć na poparcie swych działań wśród 29% Polaków, a 34% krytykuje funkcjonowanie związku. Wciąż jednak najliczniejszą grupą jest ta, która nie wie, co powiedzieć o Solidarności – 36%.

ZUS i NFZ wciąż mają więcej negatywnych opinii niż pozytywnych, jednak ich poparcie wśród Polaków wzrasta. Poparcie dla działań ZUS wzrosło od ostatniego badania o  punktów do 39% i spadła liczba jego krytyków – do 43%. Najlepiej o ZUS mówią emeryci i renciści, a najgorzej – ludzie młodzi między 18 a 24 rokiem życia.

NFZ zanotowało jeszcze większy wzrost poparcia. O 9 punktów wzrosła liczba sympatyków NFZ (29%) i spadła ilość głosów krytycznych o 10 punktów do 61%. Tu także najwięcej głosów pozytywnych jest wśród osób po 65 roku życia, emerytów i rencistów.

Trybunał Konstytucyjny ma tyle samo zwolenników, co przeciwników. 33% pozytywnie mówi o jego działalności i 33% ma złe zdanie o jego funkcjonowaniu. Co ciekawe, mimo nagłośnienia sprawy dotyczącej Trybunału, które to pomogło Polakom ustosunkować się jakoś do TK, 34% deklaruje, że w tej materii nie ma zdania.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie:


źródło: rmf24.pl
pt

...

Zobacz również