Jeszcze do niedawna wydawało się, że Donald Tusk ma pewną szansę na zdobycie polskiej prezydentury. Kolejne przeprowadzane badania opinii wykazywały, że były lider PO ma wygraną w kieszeni. Ostatnie z nich są dla niego jednak bezlitosne. Przypominamy jednak, że to sondaże, a do tych należy podchodzić z dużym dystansem.

Ostatnie dwa sondaże przeprowadzone przez dwa różne ośrodki badań dla dwóch różnych mediów wykazały, że Tusk przegrałby w wyborach prezydenckich, gdyby te odbywały się dzisiaj. Zarówno sondaż IPSOS dla OKO.press jak i badanie panelu Ariadna dla WP.pl wykazały, że Tuska bije na głowę jeden kandydat.

Według badania dla OKO.press notowania Tuska mocno spadły. Były premier cieszy się obecnie poparciem rzędu 37,2% Polaków. Nie ma jednak szans z Andrzejem Dudą, którego popiera niemal co drugi Polak, ten ma bowiem wynik poparcia na poziomie 49,9%.

Zwycięstwo Dudy nad Tuskiem jeszcze dokładniej rozpracowało badanie Ariadny. Według niego Tusk osiągnąłby w pierwszej turze wynik 23%, a w drugiej 38%. Nie dałoby mu to jednak wygranej, gdyż Andrzej Duda osiągnąłby jeszcze lepsze wyniki – w pierwszej turze 35%, a w drugiej 45%.

Można się zastanawiać, skąd wzięły się takie słabe wyniki Tuska, który jeszcze kilka tygodni temu miał prezydenturę w kieszeni. Wszystko przez przesłuchanie jego syna Michała w sprawie afery Amber Gold. Przez podejrzenia dotyczące jego syna cierpi sam Tusk i jego szansa na wygranie wyborów prezydenckich maleje.

...

Zobacz również